Běh pomáhá – vrací do života

Běhání známe všichni jako koníčka, ale je to také skvělý prostředek k návratu do života, pomoci druhým a také k objevování radosti z pohybu. Pětice protagonistů o tom promluvila na čtvrteční charitativní tiskové konferenci pořádanou RunCzech v rámci Volkswagen Maratonského víkendu.

Volkswagen Maraton Praha a RunCzech slaví 25. výročí od založení a během velkého jubilea myslí také na pomoc potřebným. V posledním letech proto spolupracuje s organizací Světlo pro svět, které vybudovalo speciální oční kliniku v Africe a pomáhá nevidomým lidem navrátit zrak.

“Když před více než 30 lety skupina rakouských lékařů navštívila Afriku, byla šokovaná. Viděli tolik nevidomých lidí, kteří by být nevidomí nemuseli. Nemají přístup k tomu, co známe my – péče, léky, a tak dále. Zároveň byli překvapení, jak málo peněz stačí na provedení operace,” uvedl Ondřej Lukáš ze Světla pro svět. Společně s RunCzechem vybírají peníze na pomoc nevidomým africkým dětem a dospělým.

Pouze spoluprací s RunCzech se nám za poslední léta podařilo vybrat 2,5 milionů korun. Operaci je možné provést už za 30 euro, tedy zhruba osm set korun, což je cena startovného,” podotkl Lukáš. Právě díky takovému jednoduchému, ale přitom zázračnému zákroku se podařilo odstranit šedý zákal malé dívce Walakifině, která potom poprvé uviděla svou matku.

V šíření myšlenky pomáhají Světlu pro svět ambasadoři René Kujan a Michal Rezek. Oba muži v minulosti sami překonali velké zdravotní potíže a dnes mohou pokračovat v běhání maratonů. “Běhával jsem maratony delší dobu, ten první byl roce 1998, mezitím jsem ho běžel sedmnáctkrát za sebou,” vypráví novinář a překladatel René Kujan, jenž po těžké autonehodě a operaci obratle dostal od lékařů zákaz sportování. 

 Nechtěl jsem se vzdát bez boje a po šestiměsíční rekonvalescenci jsem se začal zajímat o to, kdy mohu zaběhnout maraton. Už zase běhám a od té doby neběhám jen pro sebe. Je skvělé, že se člověk běháním může podělit o radost a někomu pomoci,” uvedl muž, který dokonce dvakrát oběhl Island a absolvoval také 32 maratonů během třiceti dnů.

Běhání je v dnešní době také ideální příležitostí ke spojení celé rodiny. A to si dávají za cíl dm rodinný běh, který se poběží v rámci Volkswagen maratonského víkendu a je tradiční přidanou hodnotou závodů RunCzech. “Na první ročník v roce 1995 přišlo neuvěřitelných 15 tisíc běžců a to mnohonásobně překročilo počty startujících na maratonu. Postupně se čísla obou závodů srovnala a teď nám rostou i procenta účasti na rodinných bězích,” uvedl ředitel závodu Volkswagen Maraton Praha Václav Skřivánek, který sám jako malý kluk běžel rodinný běh, postupně se stal dobrovolníkem, až poskočil do role organizátora.

Jsem běžec zážitkář, kochám se atmosférou. S rodinou a manželem se zúčastníme dm rodinného běhu a plánuji, že se zúčastním Mattoni 1/2Maratonu Olomouc, adidas Běhu pro ženy 5 km a Pražské štafety,” dodala ambasadorka společnosti Kaufland, která je partnerem RunCzech závodů.

Kaufland pomáhá v rámci běžecké ligy. Budeme rádi, když fanoušci v Kaufland stánku během Volkswagen maratonského víkendu zkusí handbike. Kaufland totiž za každý ujetý kilometr věnuje 50 korun na nákup dalšího takového trenažéru. Jsou skvělým pomocníkem, když není někdo zaměřený na trénink venku. Může být pak kdekoliv, sportovec i nesportovec potom může libovolně trénovat,” uzavřela. Běh má mnoho tváří a všechny vedou k pomoci.

Zdroj a Foto: RunCzech