Čas na nový sport – začni s jachtingem

Hledáte vhodný sport pro své děti? Chcete, aby u něj vydržely celý život, našly partu kamarádů a podívaly se do světa? Vyberte si právě jachting! 

Jachting není jen olympijský sport, v němž získala v roce 2004 Lenka Šmídová stříbrnou olympijskou medaili, ale životní styl plný adrenalinu, dobrodružství, improvizace a týmové práce pro všechny bez rozdílu věku. Na plachetnici se děti naučí ovládnout vodu a vítr. Na čerstvém vzduchu v přírodě si užijí spoustu zábavy a radosti z pohybu. Potkají zajímavé osobnosti a získají nové kamarády nejen u nás, ale i v cizině. Mohou začít na malých dětských plachetnicích na českých vodách a skončit až na námořní jachtě a plavit se po celém světě. Mezi jachtařské disciplíny patří také windsurfing a kitesurfing. I těmto sportům se v klubech mohou děti věnovat.

S jachtingem můžete začít kdykoli a jen tak si pro zábavu plout. Pokud však chcete mít ze svých ratolestí vrcholové jachtaře, je to stejné jako u všech ostatních sportů, je třeba se jachtingu intenzivně věnovat již od dětství. Děti obvykle začínají na malých plachetnicích u nás rozšířených jednoposádkových tříd Optimist a RS Terra nebo dvouposádkových Cadet a RS Feva, případně na windsurfingu třídy Techno 293. Ideální věk pro začátek je 6 až 10 let. Čím jsou větší a starší, tím se zvětšují i jejich lodě. Přecházejí na jednoposádkové olympijské třídy ILCA, a dvouposádkové juniorské třídy 420 nebo 29er.

Kde začít

Projekt Začni s jachtingem vznikl na Českém svazu jachtingu v loňském roce. Jeho pilířem je webová stránka www.zacnisjachtingem.cz, která jasně a přehledně informuje zejména rodiče dětí, proč jim jako koníček nebo sport vybrat právě jachting. Zároveň zde najdou přehled jachetních klubů z celého Česka, kde přijímají nové děti. 

Jachtařské kluby najdete všude kolem všech našich vodních ploch, dokonce i v Praze na Vltavě. K nejpopulárnějším vodním plochám patří Lipno, Orlík, Slapy, Rozkoš, Máchovo jezero, Jesenice, Nové Mlýny, Brněnská přehrada, Slezská Harta… Některé kluby disponují vlastními loděmi, které mohou dětem zapůjčit. V opačném případě musíte loď sami zakoupit. Pro začátečníka stačí koupit plachetnici starší, Optimist pořídíte i za 6 000 Kč. Nové konkurence schopné lodě jsou podstatně dražší od cca 30 000 Kč.

První zájemci se díky tomuto projektu do některých klubů již přihlásili. Tak neváhejte a využijte naplno tuto možnost!

Co je cílem projektu Začni s jachtingem:

  • Přilákat k jachtingu (do klubů) další zájemce zejména děti. Stránka by měla oslovit především jejich rodiče, kteří pro ně vybírají kroužek/sport.
  • Stránka je napojena na sailing.cz a obsahuje informace o klubech a lodních třídách, včetně jasných kontaktů a postupů pro nové zájemce o jachting. Je napojena na interaktivní mapu vodních ploch a klubů se snadnou cestou na kontakty, kam se obrátit.
  • Je zde také jednoduše vysvětleno, proč by děti měly jachting dělat. Nechybí informace o windsurfingu a kitesurfingu.

Všechny aktivní jachetní kluby v ní tak získaly cenného pomocníka pro nábor nových dětí!