České Budějovice hostí badmintonové KAWASAKI mistrovství republiky

Po roce se v českobudějovické Sportovní hale opět uskuteční badmintonové KAWASAKI mistrovství republiky. K vidění tak budou elitní domácí hráči, na které naváže turnaj juniorů do 11 let. Do příprav šampionátu se zapojila spousta lidí z oddílů, ať už hráčů, trenérů nebo rodičů. Hlavně už víme, do čeho jdeme, a můžeme těžit s loňských těžce nabytých zkušeností,“ prohlásil Radomír Liebl, předseda Jihočeského badmintonového svazu. Favority jsou Jiří Král, Jan Janoštík a mezi ženami Sharleen Tallulah van Coppenolle a Veronika Dobiášová. Turnaj začíná v pátek a na finálové zápasy dojde v neděli.

Republikového šampionátu se nezúčastní elitní čeští hráči, kteří místo něho startují na zahraničních turnajích. A loví důležité body v rámci kvalifikace na olympijské hry. V Thajsku je například Jan Louda nebo deblový pár Adam Mendrek a Ondřej Král. Tereza Švábíková je zase v íránském Jazdu. „Ráda bych zabojovala o účast na OH v Paříži. Bude to poprvé po osmi letech, kdy MČR vynechám. Za tu dobu jsem získala dva bronzy a pak už 7 titulů v řadě a jeden titul z mixu. Ženská kvalifikace na olympiádu je velmi našlapaná,“ dodala Švábíková.

Jiří Král

Situaci by tak mohli využít jiní čeští badmintonisté – například Jiří Král by rád domácí titul obhájil. Po loňském úspěchu přišly u něho zdravotní patálie a pád světovým žebříčkem. Na podzim se znovu vrátil na kurty. „Loni jsem splnil povinnost, teď se snažím k akci přistupovat trochu jinak,“ dodal Král, který se potýkal s přetrhanými vazy v kotníku. „Lehké limity mi pořád kotník občas nastavuje, ale není to nic, s čím by se nedalo pracovat.

Jan Janoštík

Kromě singlu zároveň nastoupí na MČR v mixu s Lucií Krpatovou. „Chtěl jsem si zahrát tento turnaj a s Luckou jsem odehrál pár zápasů v rámci extraligy nebo akademického MČR, takže to nebude úplně naslepo,“ dodal Král, pro kterého bude největší konkurent Jan Janoštík. Domácí hráč se také vloni dovedl dostat do finále. „Určitě se po loňském mistrovství opět neskutečně těším, protože se znovu koná v mém rodném městě. Jsem velmi motivovaný předvést zase co nejlepší výkon. Samozřejmě, že bych byl velmi rád, kdyby se to povedlo, ale na MČR je důležité nepodcenit žádný zápas,“ dodal Janoštík.

Mezi ženami je první nasazená Veronika Dobiášová. Velké očekávání jsou také od Sharleen Tallulah van Coppenolle, která má zkušenosti z mezinárodních turnajů. Překvapit také může Lucie Krulová nebo Petra Maixnerová. Je jasné, že po neúčasti Švábíkové bude vládnout nová badmintonová královna. V mužském deblu jsou favorité Vít Kulíšek a Tomáš Švejda nebo Pavel Drančák a Vojtěch Šelong. V ženském deblu jsou první nasazené Veroniky Brožkovcová a Dobiášová. V mixu pak Vít Kulíšek s Kateřinou Zuzákovou, překvapit může také Matěj Hubáček s Kristinou Kozempelovou. Celkem se do KAWASAKI MČR 2024 zapojí 119 hráčů.

Foto: Ladislav Káňa, Jiří Kulíšek, Jakub Mazúr