Chorvatská rally: Posádky vozů Škoda Fabia budou bojovat o vítězství ve třídě RC2 i kategorii WRC2

Po alpské zimě na Rallye Monte-Carlo, sněhové Švédské rally a drsné šotolině Safari Rally v Keni se nyní FIA Mistrovství světa v rally (WRC) vydává na úzké a klikaté asfaltové cesty Chorvatské rally (18.–21. dubna 2024). Vzhledem k tomu, že vedoucí posádka celkového pořadí kategorie WRC2 Oliver Solberg/Elliott Edmondson (S/GB) a třetí Gus Greensmith/Jonas Andersson (GB/S), oba z týmu Toksport WRT podporovaného Škoda Motorsport, nejedou o body do kategorie WRC2, budou o vítězství v této kategorii bojovat další posádky vozů Škoda Fabia RS Rally2. 

Všichni jezdci, kteří se ucházejí o mistrovský titul kategorie WRC2, mohou získat body maximálně na sedmi rally z celkových třinácti. Proto se startovní listina této kategorie každou rally liší. V současnosti vedoucí posádka kategorie WRC2 a vítězové na Švédské rally v této kategorii – Oliver Solberg/Elliott Edmondson (S/GB) – se dokonce rozhodli nadcházející Chorvatskou rally zcela vynechat. Do Chorvatska naopak cestuje druhá posádka týmu Toksport WRT podporovaného Škoda Motorsport ve složení Gus Greensmith a Jonas Andersson (GB/S). Vítězové kategorie WRC2 na Safari Rally v Keni se ale do Chorvatska nepřihlásili pro zisk bodů do uvedené kategorie. Pojedou však za vítězstvím mezi všemi posádkami, ať už registrovanými či neregistrovanými v kategorii WRC2, jedoucími s vozy  třídy RC2 a zároveň budou sbírat body pro tým Toksport WRT do hodnocení týmů.

V současné době se Toksport WRT dělí o vedoucí příčku s dalšími dvěma týmy se stejným počtem bodů.


Individuální strategie předních jezdců otevírá prostor dalším posádkám Škoda přihlášeným do kategorie WRC2. Vysoko na seznamu potenciálních vítězů je španělská dvojice Pepe López a David Vázquez, kteří jedou s vozem Škoda Fabia RS Rally2 týmu Mapo Motorsport. Své schopnosti na asfaltovém povrchu již ukázali druhým místem v kategorii WRC2 na nezvykle suché Rallye Monte-Carlo. „Asfaltové silnice v Chorvatsku představují podobnou výzvu jako Monte. Vím, že můj vůz Škoda Fabia RS Rally2 je tím pravým pro boj o vítězství v Chorvatsku,“ řekl López, který se po své zatím jediné bodované rally dělí o páté místo v celkovém hodnocení kategorie WRC2 a druhé v kategorii WRC2 Challenger.

Finská dvojice Lauri Joona/Janni Hussi (Škoda Fabia RS Rally2 týmu TGS Worldwide) je doma zejména na šotolině, její prioritou bude v Chorvatsku především sbírat zkušenosti. Počítat se musí také se zkušenými Nory Eyvindem Brynildsenem a Jørnem Listerudem, kteří se s vozem Škoda Fabia RS Rally2 týmu Toksport WRT vracejí do kategorie WRC2.

V hodnocení kategorie WRC Masters Cup proti sobě bojují jezdci ve věku nad 50 let. Na Chorvatské rally se obnoví dlouholetý souboj mezi posádkou Mauro Miele/Luca Beltrame z Itálie (Škoda Fabia RS Rally2 týmu DreamOne Racing) a dvojicí otce a dcery Armina a Elly Kremerových (Škoda Fabia RS Rally2 týmu Baumschlager Rallye&Racing). Němci loni na Chorvatské rally kategorii WRC2 Masters Cup vyhráli. Celkem je do Chorvatské rally přihlášeno 14 posádek s vozem Škoda Fabia ve specifikaci pro třídu RC2.

Chorvatská rally odstartuje ve čtvrtek (18. dubna) v 18:30 hodin slavnostním startem v hlavním městě Záhřebu. V pátek je na programu osm rychlostních zkoušek o celkové délce 119,74 kilometru, v sobotu pak bude souboj s časem pokračovat dalšími osmi rychlostními zkouškami o délce 116,60 kilometru. V neděli je na programu finále s dalšími čtyřmi rychlostními zkouškami. Celkem musí posádky absolvovat 20 rychlostních zkoušek o celkové délce 283,28 kilometru.

Pořadí kategorie WRC2/Jezdci (po třech rally)
1. Oliver Solberg (S), Škoda, 43 bodů
2. Yohan Rossel (F), Citroën, 25 bodů
3. Gus Greensmith (GB), Škoda, 25 bodů
4. Nicolas Ciamin (F), Hyundai, 24 bodů
5. Pepe López (E), Škoda, 18 bodů

Zdroj: Škoda Auto