DS PENSKE se dotahuje do vedení Formule E

Po sérii neúspěšných pokusů přivést Formuli E do Brazílie se tato poprvé představila v sobotu 25. března v São Paulu, sedmé největší metropoli světa s více než dvanácti miliony obyvatel.

Trať São Paulo E-Prix v okolí Anhembi Sambadrome – jednom z největších městských výstavních center umístěných v oblasti Casa Verde Baixa poblíž řeky Tiete, zahrnovala i úseky okruhu São Paulo Street Circuit, kde se v letech 2010 až 2013 konal závod IndyCar. Na okruhu dlouhém 2,8 kilometru s dlouhými rovinkami a otevřenými i uzavřenými zatáčkami dosahovaly auta rychlosti až 322 km/hod. Téměř celá akce se konala v jeden den – kvalifikace ráno v 9:40 a závod odpoledne ve 14:03 hod.

Fascinující závěr

Závod se stal velkým zadostiučiněním pro tovární stáj Jaguar TCS Racing. Po dvou hrozivých závodech se britský tým dočkal skvělého vystoupení v Brazílii okořeněného ziskem dvojitého pódia a vítězstvím. Mitch Evans dojel do cíle první, přičemž Nick Cassidy (Envision Racing) a Sam Bird (Jaguar) překročili čáru společně – trojici od sebe dělilo jen půl sekundy. 

Premiérová EPrix v brazilské metropoli byla kvůli dvěma výjezdům safety caru prodloužena o čtyři kola a na vysokorychlostní trati bylo klíčem k úspěchu správné hospodaření s energií v baterii. Sam Bird si do závěru přivezl slušnou rezervu, nicméně byl týmem nabádán, aby se vyvaroval riskantních útoků. Britský pilot si v posledním kole vzal tuto radu k srdci, rozhodně si totiž nepřál opakování situace z indického Hajdarábádu, kde sestřelil stájového kolegu Evanse, který měl na dosah skvělý výsledek. Britská značka s kočkovitou šelmou ve znaku tak měla na pódiu dva jezdce, a navíc i monopost Envision druhého Cassidyho pohání pohonná jednotka Jaguar.

Úspěchem skončil závod i pro DS PENSKE

Značka DS Automobiles vybojovala díky Stoffelu Vandoornovi po dvaadvacáté pole position. V závodě, který se jel ve spalujícím horku, kdy rtuť teploměru stoupala nad 35 °C, si pak Jean-Éric Vergne a Stoffel Vandoorne připsali cenné body za páté a šesté místo. Úřadující mistr světa Stoffel Vandoorne potvrdil svůj návrat do formy hned na počátku skvělou pole position, svou první v barvách DS Automobiles.

Jak už to ale ve Formuli E bývá, ne vždy má poleman v závodě nejvýhodnější pozici, zejména na rychlém okruhu, kde vzdušný proud za vozem, tzv. slipstreaming umožňuje jezdcům za ním šetřit

energii tím, že se shlukují v závěsu za vedoucím vozem. Stoffel, který byl lídrem první poloviny závodu, tak spotřeboval o něco více energie než jeho soupeři a v závěru závodu musel šetřit a propadl se až na šestou pozici, aby dokázal dojet do cíle. Jean-Éric Vergne, který po startu ze sedmého místa celou dobu bojoval o umístění v první pětce, jako obvykle nenechal nic náhodě. Francouzský jezdec si tak pátým místem připsal deset cenných bodů do šampionátu.

„S výsledkem v Sao Paulu jsme spokojeni. Přijeli jsme sem, abychom s našimi dvěma vozy DS E-TENSE FE23 získali důležité body do šampionátu konstruktérů a jezdců, a to se nám podařilo,“ uvedl po závodu ředitel DS Performance Eugenio Franzetti s tím, že první místo Stoffela na startovním roštu bylo dokonalou ukázkou vynikajícího výkonu vozu. „Nyní máme měsíc na přípravu na závody v Berlíně a jsem si jistý, že se nám tam podaří dosáhnout skvělých výsledků,“ dodal Franzetti.

Stav po závodech v Sao Paulu

Lídr šampionátu Pascal Wehrlein dokončil se svým Porsche brazilský závod na sedmém místě a stále vede tabulku jezdců o 24 bodů před Jakem Dennisem z týmu Andretti. Ten v sobotu v Sao Paulu nedojel právě po kontaktu s Wehrleinovou formulí. Po nedojetí už má Dennis na druhém místě náskok jen jediného bodu na Nicka Cassidyho a dvou bodů na Jean-Éric Vergneho. Vítěz z Brazílie Evans ztrácí na Wehrleina z devátého místa 47 bodů, jeho parťák Bird je šestý se ztrátou 42 bodů. Stoffel Vandoorne má na Wehrleina na jedenáctém místě ztrátu 66 bodů.

V poháru konstruktérů je Jaguar aktuálně třetí (83 bodů) za druhým Envisionem (103 bodů) a vedoucím Porsche (144 bodů). Tým DS PENSKE se zásluhou dvojnásobného bodového zisku posunul na čtvrté místo pouhý jeden bod za třetím Jaguárem.

Sezona bude pokračovat dvěma závody 22. a 23. dubna uskuteční na letišti Berlín-Tempelhof.

Bohumil Brejžek
Foto: DS Automobiles