Dva závody Hankook Rome E-Prix

Ve dnech 15. a 16. července 2023 se Formule E vrátila do Říma na pátý čistě elektrický závodní víkend. Stejně jako v letech 2021 a 2022 E-Prix Říma, známá ze sponzorských důvodů jako 2023 Hankook Rome E-Prix, obsahovala dva závody na Circuito Cittadino dell´EUR. Jednalo se o 13. a 14. kolo sezony 2022/2023 Formule E.

Sobotní závod

Do závodu vstupoval na prvním místě Jake Dennis o pouhý bod před Nickem Cassidym. Pascal Wehrlein byl třetí v pořadí, o šestnáct bodů za Dennisem. Velké drama se odehrálo v 9. kole v nejrychlejší části trati, kde několik vozů se dostalo do kolize. Při incidentu, který začal ztrátou Evansova týmového kolegy Sama Birda, v záludném, rychlém a zvlněném úseku mezi zatáčkami 6 a 7 naštěstí nedošlo k žádnému zranění. Sébastien Buemi (Envision Racing) se zasekl o zadní část Jaguaru, když švýcarský pilot těsně minul přímý náraz, i když Buemi utrpěl vážné poškození svého vozu.

Mitch Evans (Jaguar TCS Racing) potřetí za sebou dobyl Řím, když překonal spalující vedro a havárii ve vysoké rychlosti na začátku závodu, která narušila ambice Jakea Dennise (Avalanche Andretti Formula E Team). Ten na stupních vítězů skončil čtvrtý a ztratil vedení v průběžném pořadí ve prospěch druhého jezdce Nicka Cassidyho (Envision Racing).


Nedělní závod

Druhé dějství římské E-Prix se v neděli odpoledne odehrálo za velkého vedra, kdy teplota vzduchu dosahovala 38 °C a na trati bylo naměřeno 60 °C. Ve druhém závodě E-Prix Hankook Rome porazil britský pilot Jake Dennis (tým Avalanche Andretti Formule E) všechny soupeře na cestě k zisku prvního grandslamu éry GEN3: Julius Bär pole position, nejrychlejší kolo TAG Heuer a vítězství v závodě, zatímco vedl každé kolo závodu. V dalším dramatickém závodě ve spalujícím horku v ulicích Věčného města a po sobotní největší havárii v závodě Formule E se Dennis opět dokázal vyhnout katastrofě, která zasáhla jeho nejbližší titulové soupeře Nicka Cassidyho (Envision Racing) a Mitche Evanse (Jaguar TCS Racing) těsně za ním ve druhém kole závodu.

Jezdci DS PENSKE bojovali

Po náročné kvalifikaci, v níž Jean-Eric Vergne skončil dvanáctý a Stoffel Vandoorne osmnáctý, bylo pro jezdce stáje DS PENSKE v sobotním závodě hlavním cílem posunout se v pořadí vzhůru. Jean-Eric Vergne se již ve druhém kole dokázal probojovat do první desítky, ale v čele startovního pole došlo k obrovské srážce, která měla následky pro všechny závodníky, a ambasador společnosti DS AUTOMOBILES poškodil svůj vůz při kolizi, za kterou nebyl

nijak zodpovědný. Jean-Eric Vergne byl nucen zajet do boxů kvůli výměně přední části vozu a na trať se vrátil na 21. pozici. Po sérii velmi rychlých kol (včetně nejrychlejšího kola závodu!) přijel s vozem DS E-TENSE FE23 do cíle na 17. místě. Stoffel Vandoorne se zase postaral o jeden z nejpozoruhodnějších výkonů římské E-Prix, když se z 18. místa vyšplhal na konečnou 8. pozici. Díky tomuto výsledku si připsal body a zakončil víkend před finále mistrovství světa povzbudivě. Stáj DS PENSKE si také udržuje prozatímní páté místo v hodnocení týmů.

Tým DS PENSKE se soustředí na poslední závod

Během dlouhého víkendu v Římě jsme absolvovali dva velmi podobné závody,“ uvedl ředitel de DS Performance Eugenio Franzetti. „Dnes to bylo další obtížné střetnutí, ve kterém jsme zažili zklamaní z kvalifikace, ale v samotném závodě jsme podali výborný výkon. Naše pozice na startovním roštu opět ovlivnila celý závod. Start ze zadních pozic vás vždy nutí k tomu, abyste se zapojili do boje, se všemi riziky, která z toho plynou. Pro Jean-Erica to nebyl dobrý den, neboť si poškodil příď svého vozu a musel do boxů. Stoffel tvrdě zabojoval a skvěle se posunul z 18. na 8. místo. Od této chvíle se soustředíme jen na Londýn, abychom tuto intenzivní sezónu zakončili co nejlépe.

Poslední závod sezony v Londýně

Po Velké ceně Říma má Dennis náskok 24 bodů před Cassidym a jde do finále sezony v Londýně – na domácí půdě a na okruhu, kde dvakrát vyhrál. Evans má na třetím místě o 44 bodů méně, zatímco Pascal Wehrlein (TAG Heuer Porsche Formula E Team) si udržuje  matematickou naději se ztrátou 49 bodů na první místo. Stáj DS PENSKE si udržuje prozatímní páté místo v hodnocení týmů.

Bohumil Brejžek
Foto: DS Automobiles