Naši olympionici se připravují na vrchol sezony a Olympic Test Event

První kvalifikace pro olympijské hry v Paříži 2024 se nezadržitelně blíží. A naše početná výprava se na ni připravuje různě. Někdo závodí, někdo testuje vody v okolí Haagu, kde se kvalifikace od 11. do 20. srpna pojede.

Olympic Test Event v Marseille

V neděli 16. července skončil Test Event v Marseille, na kterém si olympijské vody vyzkoušeli windsurfaři Karel Lavický a Kateřina Švíková, Alessia Palanti na ILCE 6 a Zosia Burska a Sára Tkadlecová na 49eruFX. V každé třídě mohl nastoupit pouze jeden závodník nebo posádka z každého státu – stejně jako na olympiádě.

Za našimi jachtaři se během regaty v Marseille krátce zastavil Martin Doktor, sportovní ředitel Českého olympijského výboru a šéf olympijské výpravy, který si zároveň prohlédl místo, kde se olympijská regata příští rok pojede.

Nejlépe z našich reprezentantů skončila na 14. místě Kateřina Švíková v konkurenci 23 závodnic. Aby na MS v Haagu vyjela kvalifikaci na olympiádu, musí ještě trochu přidat – kvalifikuje se pouze 11 zemí. Také Alessia Palanti zajela ve třídě ILCA 6 dobře, když vybojovala 25. místo z 38 závodnic. Z Haagu se kvalifikuje 16 zemí. Bude tam startovat naše kompletní reprezentace napříč třídami a šance, že se někomu podaří vyjet místo na olympiádě 2024, tu rozhodně je. A pokud ne v Haagu, tak na druhé nebo třetí kvalifikaci určitě.

Kompletní výsledky: paris2024.sailing.org/test-event-notice-board


A kdo bude startovat v Haagu?

Ve třídě iQFoil kromě Karla Lavického a Kateřiny Švíkové ještě Barbora Švíková, Kateřina Altmannová a dva závodníci z RODOP iQFoil týmu David Drda a Kristýna Piňosová. Windsurfaři jsou nyní v chorvatské Viganji, kde se účastní mistrovství ČR.

Ve třídě ILCA 6 bude kromě Alessie Palanti startovat i Klára Himmelová a ve třídě ILCA 7 bratři Ondřej a Viktor Teplí, kteří nyní trénují v Haagu, v místě olympijské kvalifikace.

Ve třídě 49erFX uvidíme posádku Zosia Burska a Sára Tkadlecová, jejich cílem je až olympiáda v roce 2028, ale i letos mohou překvapit.

Na olympiádu se pokusí kvalifikovat také kitaři Vojtěch Koška, Jindřich Houštěk, Dominika Braunová a Monika Žižlavská. Junioři jsou nyní na mistrovství světa v italské Gizzerii.