Elita a naděje. V Českých Budějovicích se bude bojovat o badmintonové tituly

V minulém roce se nejlepší čeští badmintonisté proháněli v prestižní hale O2 universum, nyní štafetu převzaly České Budějovice. Od pátku do neděle se tu uskuteční domácí šampionát. A to v hale, kde se běžně hraje volejbal nebo jiné kolektivní sporty. „Po šestnácti letech se naši elitní badmintonisté vracejí do Jižních Čech. Bude pro nás výzvou to uspořádat,“ prohlásil Radomír Liebl, ředitel turnaje. Slavnostní zahájení v Sportovní hale České Budějovice začne v pátek 10:45, finálová utkání jsou na programu od 10:00. Kromě turnaje dospělých bude probíhat také domácí mistrovství hráčů do 11 let.

Normálně tu hrají extraligoví volejbalisté z místního Jihostroje. Od pátku tu bude ale lítat opeřený míček. Na položeném koberci se tu bude rozhodovat o domácích titulech v singlech, deblech, ale také v mixech. „Nakreslili jsme layout kurtů, vyřešili stream, vše ještě budeme od čtvrtka intenzivně připravovat,“ dodal organizátor Liebl. „Moc se těšíme, že tu uvidíme v akci naše nejlepší hráče a hlavně olympijské naděje. Vždyť několik z nich bude usilovat o místa v Paříži 2024.“

Český badminton má v současné době několik nadějí na účast na OH. Jan Louda aktuálně drží 57. příčku na světovém žebříčku, Tereza Švábíková je na 74. místě a dvojice Adam Mendrek a Ondřej Král jsou zase padesátí. Jejich výkony jsou lákadlem nejenom pro fanoušky. Během šampionátu se totiž uskuteční ještě turnaj nejlepších badmintonistů do 11 let. A to kousek v místní sokolovně. „O to větší výzva to pro nás je, uspořádat dva vrcholové turnaje. Byli bychom rádi, aby talentovaní hráči viděli své vzory. Navíc semifinálová a finálová utkání se uskuteční v té hale pro dospělé,“ dodal organizátor Liebl.

Půjde ale především o zisk medailí. Například Louda už má čtyři tituly, Švábíková šest. Mendrek má tituly v singlu tak v deblu, a například další favorit Jiří Král doposud žádný titul nemá. Vstupné na šampionát je 100 korun pro dospělé a mládež nad 15 let, ostatní mají vstup zdarma. K vidění bude také exhibice parabadmintonu nebo vyhlášení ankety nejlepších hráčů.

MČR v badmintonu 2023 České Budějovice

pátek 3.2.2022

10:45 Slavnostní zahájení
11:00 všechny zápasy všech disciplín až do čtvrtfinále

Sobota 4.2.2023

9:00 čtvrtfinále
14:00 Anketa ČBaS
15:00 semifinále

Neděle 5.2.2023

10:00 finále

Foto: Czech Badminton a Martin Krpata