Eva Vrabcová Nývltová ukončila sportovní kariéru a spojila se s RunCzech

Konec jedné velké sportovní kariéry, Eva Vrabcová Nývltová se rozhodla už profesionálně nezávodit. Úspěšná atletka a běžkyně na lyžích zároveň spojuje svoji činnost s organizací RunCzech, která pořádá v Česku největší běžecké závody. A zároveň bude součástí organizačního týmu RunCzech Racing, jehož závodníci se účastní nejprestižnějších atletických akcích. „Těším se na novou životní etapu, ve které budu podporovat talentované závodníky, hledat nadějné běžce, ale zároveň edukovat veřejnost o zdravém životním stylu a benefitech z běhání,“ prohlásila sedmatřicetiletá česká sportovní legenda.

Její sportovní cesta je nejenom úspěšná, ale také inspirativní. Jako juniorka získala na mistrovství světa v běhu na lyžích v roce 2004 stříbro ve štafetě. Na olympiádě v Soči byla pátá v závodě na 30 km a jedenáctá ve skiatlonu, celkem se ve 13 závodech dostala do první desítky. Od roku 2016 se zaměřila na atletiku, a také tam sbírala úspěchy. Například na Pražském maratonu skončila celkově na šestém místě a závodila na olympiádě v Riu, kde byla desátou nejrychlejší Evropankou. Na evropském šampionátu v atletice 2018 získala v maratonu bronzovou medaili a časem 2:26:31 stanovila český rekord, ten držela také v půlmaratonu.

„Když jsem se v roce 1992 dívala na OH v Barceloně, prohlásila jsem, že chci také na olympiádu. Netušila jsem, že se mi podaří dostat jak na letní, tak na zimní. Je hodně momentů, na které vzpomínám, nejčastěji pak na závody RunCzech, například na Pražské maratony. V těžkých dobách tahle organizace v čele s Carlem Capalbem stála za mnou a moc jim za to děkuji,“ popsala na tiskové konferenci Vrabcová Nývltová, která se nově stává součástí koordinačního týmu RunCzech Racing.

Ten bude poskytovat podporu talentovaným a špičkovým běžcům, a to například v rámci RunCzech finančního stipendia, produktů adidas, zefektivnění regenerace nebo s účastí na českých či světových závodech. Nově se členem týmu stal zkušený Jiří Homoláč, talentovaní Patrik Vebr, Damian Vích, Martin Zajíc a Julia-Anna Lily Bell. „RunCzech Racing je fungující a úspěšný koncept. Jeho členové od roku 2014 dosáhli na medaile z mnoha vrcholových akcích, máme také tři olympioniky. Chceme český běh dostat na výsluní a třeba se mi povede najít nového Emila Zátopka,“ přála si Vrabcová Nývltová.

Na tiskové konferenci Running Mallu, v sídle RunCzech, poděkovala všem, kteří jí pomohli v její úspěšné sportovní kariéře. Carlu Capalbovi věnovala svůj závodní dres z ME 2018 a sladký dort. „Neděkuje jí jenom RunCzech, ale také celý český sport. Je to úžasná žena a doufám, že její příběh nám pomůže namotivovat další lidi do běhání a k aktivnímu životnímu stylu,“ doufá Carlo Capalbo, ředitel organizačního výboru RunCzech. Aktuálně už Eva Vrabcová Nývltová vede začínající a nadšené běžce v rámci pravidelných tréninků. Stačí, když se zájemci přihlásí na letošní Prague International Marathon a mohou se do tréninkových lekcí české sportovní hvězdy zapojit také.

Foto: RunCzech