Formule E – Dominance Porsche pokračuje

Mistrovství světa ABB FIA Formule E 2021/22 pokračovalo 27. a 28. ledna v  v Saúdské Arábii dvojicí velkolepých nočních závodů v historickém pouštním prostředí, kdy okruh Diriyah obepíná historické městské hradby.

Okruh Diriyah Street Circuit

Okruh Diriyah Street Circuit dlouhý 2,495 km se nachází na okraji saúdského hlavního města Rijádu a navazuje na historické městské hradby zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Technický první sektor s jednadvaceti zatáčky vede v šesté zatáčce ke klikaté dráze se sérií rychlých změn a rychlých zatáček za sebou. Diriyah je mezi jezdci pevným favoritem jako jeden z nejnáročnějších okruhů v kalendáři pro vyvážený energetický management a přímé tempo.

Druhý a třetí závod mistrovství světa ABB FIA Formule E jsou jedinými nočními závody v kalendáři šestnácti závodů.

Trať v Diriyah je skutečným testem energetického managementu a strategie – závod se jede ve tmě s osvětlením LED lemujících okruh. K osvětlení je použita nejmodernější nízkoenergetická LED technologie snižující spotřebu energie až o padesát procent ve srovnání s jednotkami bez LED. Napájení obstarávají generátory biopaliv z udržitelných zdrojů.

Závody ve znamení dominance Porsche

V pátečním závodě získal své druhé vítězství v mistrovství světa ABB FIA Formule E Pascal Wehrlein z týmu TAG Heuer Porsche, když na Diriyah ePrix předčil Jakea Dennise z Avalanche Andretti Formula E, který startoval až z jedenáctého místa. Třetí skončil Sam Bird z Jaguar TCS Racing. Pascal Wehrlein byl úspěšný i v sobotním závodě, když opět předjel Jakea Dennise, zatímco René Rast zajistil první pódium pro NEOM McLaren.

Tisíce spokojených diváků

Závody sledovalo přes 35.000 diváků, mezi nimiž byl i saudský korunní princ Mohammed bin Salman i řada významných zahraničních osobností, jako například bývalý španělský král Juan Carlos I., bahrajnský korunní princ a ministerský předseda Sheikh Salman bin Hamad al-Khalifa nebo jordánský korunní princ Hussein bin Abdullah.

Součástí závodů byl i bohatý kulturní program, který vyvrcholil vystoupením amerického zpěváka a skladatele John Legenda, který nedávno přivítal své třetí dítě s manželkou Chrissy Teigen, a na Blízkém východě naposledy vystoupil při oslavách pátého výročí v Louvre Abu Dhabi. Jeho vystoupení bylo mega představením, na němž zazněly rychlé taneční skladby jako „All She Wanna Do“ až po slavnou baladu „All of Me“, kdy s ním obecenstvo zpívalo každé slovo. Mezi dalšími umělci v rámci akce Diriyah E-Prix patřil saúdský DJ Dani Bogari, egyptský zpěvák Mahmoud El-Esseily, egyptský zpěvák Mohamed Hamaki, marocko-americký rapper French Montana, holandský DJ Martin Garrix a americký zpěvák Miguel.

Týmu DS Penske se závody v Diriyah nevydařily

O dobrý výsledek za volantem DS E-TENSE FE23 usilovali také jezdci francouzsko-americké stáje DS PENSKE, úřadující mistr světa Stoffel Vandoorne a bývalý dvojnásobný šampion Jean-Éric Vergne, který v pátek oslavil účinkování v desátém ročníku Formule E. Jejich letošní výkon je zatím zklamáním i vzhledem k tomu, že závodní stáj DS PENSKE byla před začátkem sezony s ohledem na výborné testovací výkony označována za horkého favorita. Bilance (1 bod v Mexiku, 6 bodů v Saúdské Arábii) je daleko od ambicí zobrazených na začátku sezóny… a daleko od předních týmů Porsche a Andretti.

Po pátečním sedmém místě Jeana-Erica Vergneho se zdálo, že se prosadí jeho týmový kolega Stoffel Vandoorne, který startoval z osmého místa startovního roštu. Tomu však v použití ideální strategie v závodě zabránil problém s vysílačkou. Úřadující mistr světa neměl potřebné informace, aby mohl zabojovat proti svým soupeřům, nedokázal se prosadit a cílovou čáru projel na jedenáctém místě, z něhož po penalizaci klesl na poslední dvacáté místo. Jean-Eric Vergne skončil šestnáctý.

Musíme vyvinout auto, abychom pokročili,“ říkají řidiči DS Penske

Dnes jsem prostě neměl tempo, ani v kvalifikaci, ani v závodě. Vyzkoušeli jsme spoustu věcí, a abychom dosáhli lepších výsledků, musíme vůz vylepšit,“ řekl po závodě Jean-Éric Vergne a dodal: „Jsem velmi spokojený s prací, kterou tým odvedl za celý víkend, a myslím, že jsem jel dobře. Nicméně jsme prostě nebyli dostatečně rychlí, takže doufám, že se nám to v blízké budoucnosti podaří zlepšit.“

„Byl to složitý den. V kvalifikaci jsme se však dokázali zlepšit, protože jsem se poprvé dostal do soubojů (v nichž proti sobě stojí osm nejlepších po kvalifikaci po skupinách, poznámka redakce). To dokazuje, že i když máme pořád na čem pracovat, děláme pokroky,“ uvedl Stoffel Vandoorne s tím, že to  vypadá, „že štěstí momentálně není na naší straně…“

Další závod bude v Indii

Termín dalšího kola mistrovství světa ABB FIA Formula E je stanoven na 11. února v indickém Hyderabadu poblíž malebného jezera Hussain Sagar. Po třech závodech vede tým Avalanche Andretti Formula E se 76 body, o dva body méně má na druhém místě TAG Heuer Porsche Formula E Team. DS Pense je sedmé se ziskem sedmi bodů. V jednotlivcích je první Wehrlein Pascal s osmašedesáti body, druhý Jake Dennis má bodů šedesátdva. Jean-Éric Vergne je jedenáctý se šesti body a Stoffel Vandoorne patnáctý s jedním bodem.

Bohumil Brejžek
Foto: DS Automobiles