Jak se připravit na bezpečný výlet do hor: Nezapomeňte na nápoje

Horské túry představují nejen jedinečnou příležitost k objevování nádherných krajů, ale také výzvu, kterou je třeba brát vážně. Aby byl váš výlet do hor nejen příjemný, ale hlavně bezpečný, přinášíme několik užitečných tipů, jak se na něj co nejlépe připravit. Dodržováním těchto základních pravidel si můžete zajistit nejen bezpečný, ale i nezapomenutelný zážitek.

Zkontrolujte počasí

Než se vydáte na túru, důkladně si zjistěte předpověď počasí. To vám umožní lépe se vybavit a připravit na možné povětrnostní podmínky. Mějte na paměti, že i když vypadá v údolí počasí přívětivě, na hřebenech vás může čekat něco úplně jiného.  A taky to, že počasí v horách může být velmi proměnlivé. Buďte na něj připraveni a mějte v telefonu staženou aplikaci s detailním přehledem o počasí, jako je Meteoradar.

Naplánujte trasu

Pečlivě si vyberte trasu podle vašich schopností a zkušeností. Zohledněte délku trasy, obtížnost terénu a nadmořskou výšku. Mějte také na paměti svůj fyzický stav a schopnosti ostatních členů vaší skupiny. Tempo a náročnost trasy přizpůsobte nejslabšímu. Předem si také ujasněte místa, odkud byste si v případě nutnosti svůj výlet mohli zkrátit či jinak urychlit.

Nepodceňujte bezpečnost

Při výšlapu horským terénem se mohou stát různé nepříjemnosti, je lepší na ně být připraven a mít s sebou zabalenou lékárničku, kde by neměla chybět dezinfekce, náplast a obvaz, ideálně si přibalte i léky proti bolesti. Před tím, než vyrazíte, si uložte kontakty na místní Horskou službu a na Zdravotní záchrannou službu. Ačkoliv doufáte, že nebudou potřeba, je dobré mít je k dispozici v případě nouze. Do mobilu si můžete stáhnout aplikaci Záchranka, která složky záchranného systému propojuje a usnadňuje komunikaci i lokalizaci v případě nouze.

Vyzbrojte se svačinou a pitím

Nezapomeňte si s sebou vzít dostatečné množství jídla a pití. Horské boudy, kde se můžete občerstvit, nebývají na každém rohu a je lepší mít připravené vlastní zásoby. V horských podmínkách je důležité udržovat správnou hydrataci a energii, abyste mohli úspěšně absolvovat celou trasu. Do batohu si přibalte izotonický nápoj. Vyzkoušet můžete třeba nový TIGER ISO BLASTER s příchutí Blue Splash nebo Yellow Splash, který vám pomůže doplnit všechny důležité živiny odcházející z těla kvůli nadměrnému pocení. Díky obsaženým vitaminům, kofeinu a sodíku vyskytujícím se v přidané soli, získáte potřebnou energii a hydrataci pro dosažení maximálního výkonu.

Vyberte vhodné oblečení

Správná obuv je základ, zajistěte si kvalitní a pohodlné boty s dostatečnou oporou kotníků a dobrou přilnavostí na různých typech terénu. Věřte, že to vaše nohy ocení.  Nezapomeňte ani na vhodné oblečení, které vrstvěte podle toho, zda zrovna stoupáte a potíte se, nebo vás třeba na vrcholcích trápí silný vítr. Správné vrstvení vám může zajistit, abyste se cítili po celý den komfortně. Velice důležitá je první vrstva tzv. termoprádlo, které zahřeje a zároveň odvádí vlhkost od těla, vrchní vrstva by měla být vodě i větru odolná.

Co ještě s sebou

Kromě správného obutí a oblečení, lékárničky, svačiny a pití nezapomeňte na další důležité položky. Papírovou mapu už dneska používá málokdo, pokud se raději spoléháte na váš chytrý telefon, stáhněte si offline mapy, abyste se zorientovali i v místech datovým signálem nepokrytých. Mobil si nezapomeňte dobít a ideálně do batohu přibalte i powerbanku. Výlet se může protáhnout, vezměte si s sebou pro jistotu čelovku, nebo jinou svítilnu. Pamatujte také na ochranné prostředky proti slunci, sluníčko umí být ve výškách hodně intenzivní.

Respektujte přírodu

Při turistice v horách respektujte prostředí, ve kterém se nacházíte a dodržujte pravidla ochrany přírody. Jste zde jen návštěvníkem, tak ať to po vás vypadá stejně, jako před vaším vstupem. Neodhazujte odpadky, choďte pouze po značených trasách a nevstupujte na chráněná území.

Doporučená cena izotonického nápoje TIGER ISO BLASTER Blue Splash a TIGER ISO BLASTER Yellow Splash je 39,90 Kč. Více informací o nových isotonických nápojích s kofeinem a vitamíny naleznete na tigerenergydrink.cz.