Lipno plné olympijských skifů a v roli reportérky olympionička Sára Tkadlecová

Juniorské mistrovství Evropy v olympijských třídách 49er a 49erFX začalo včera na Lipně v Jachetním klubu Černá v Pošumaví. Dnes se k závodění přidá i juniorská třída 29er, která zde má na programu další závod série Eurocupu. Závodit se bude až do neděle 9. 6. Juniorskému mistrovství Evropy poskytl záštitu prezident České republiky Petr Pavel.

140 jachtařů z 18 států změří své síly v plánovaných 12 rozjížďkách (29er v devíti) na třech samostatných okruzích. Ve čtvrtek však povětrnostní podmínky dovolili odjet pouze jednu. Pak vítr utichl, aby vpodvečer přišla bouřka.

Český jachting má zastoupení ve všech třech lodních třídách. Šimon Jurečka s Alexem Nahodilem závodí na 49eru, včerejší rozjížďku museli kvůli nutné opravě lodi vynechat. Na 49eruFX se představili Lukáš Dadák s Danem Viščorem, kteří dojeli devátí, a Markéta Bauerová s Magdalenou Holou dokončily první jízdu na 15. místě. Dnes se k nim přidá dalších 13 českých posádek třídy 29er, která zde má Eurocup.

Sára Tkadlecová

Na Lipně je také Sára Tkadlecová, která se letos spolu se Zofii Burskou kvalifikovala na 49eruFX na olympiádu, a která se mistrovství Evropy juniorů zúčastnila v roce 2021, kdy se na Lipně tento závod konal poprvé. Nechybí tu ani Sářina kormidelnice z předchozí olympijské kampaně Dominika Vaďurová, tentokrát v roli trenérky rakouského týmu třídy 29er.

Sára přijala na Lipně roli zástupce médií. „Mám na starosti rozhovory se závodníky, které natáčím na sociální sítě. Celý organizační tým tvoří moji kamarádi, takže je tato práce pro mě zároveň dovolená. I když to zní divně, je to pro mě odpočinek od jachtingu,“ říká.

„Na Lipně se mi vždycky líbí, je super, vidět olympijské 49ery v Česku. O takových závodech by se nám před pár lety ani nesnilo!“ A kdo jsou Sářini favorité? „Ve třídě 49er fandím a věřím Polákům, protože ti jezdí skvěle ve slabém větru i mezi seniory.“

Již v pondělí 10. 6. se Sára se Zofií přesouvají do Marseille, do dějiště olympijských her, kam vezou už všechny věci včetně zbrusu nové lodě. „Novou loď jsme pět dní připravovaly minulý týden v Zadaru, ještě není úplně ready, ale je výborná. V Marseille budeme trénovat pod vedením kouče Fernanda Kua, který se dosud věnoval Singapurkám. Pod jeho vedením strávíme 10 dní, budeme vybírat plachty, na kterých pojedeme olympiádu, a seřizovat novou loď,“ vysvětluje.


„Museli jsme si také speciálně pro olympiádu koupit tři nové genakry v barvách české vlajky. Pro výrobce bylo složité je ušít, protože naše vlajka je specifická modrým klínem a s podobným designem neměli žádné zkušenosti. Ještě je nemáme, snad přijdou včas,“
dodává.

Závod je pořádán za významné podpory Jihočeského kraje a dalších partnerů, kterými jsou společnosti ČEPS a.s., Mercedes-Benz Milan Král a.s, VT project s.r.o., Bohemia Apple, družstvo a Pekárna Srnín s.r.o.