Jaroslav Lorenc byl vyhlášen nejlepším bowlerem Česka. Ocenění získal i evropský rekord

Česká bowlingová asociace vyhlásila a ocenila nejlepší bowlery a výkony za rok 2022. Sportovní bowling je v Česku relativně mladý sport, který v poslední době zažívá dynamický rozvoj. Uplynulý rok byl pro český bowling plný historických úspěchů.

Hráčem roku byl po zásluze vyhlášen Jaroslav Lorenc, který vybojoval stříbrnou medaili na Mistrovství Evropy a stříbro přivezl také ze Světových her z amerického Birminghamu. Které z medailí si cení více? „Minulá sezóna byla velmi povedená, úspěchy bych moc nerozlišoval, oba jsou velké. Evropské stříbro má možná o něco větší hodnotu po sportovní stránce. Účast na Světových hrách byla nová zkušenost.“  Jaroslav Lorenc patří dlouhodobě mezi absolutní českou i evropskou špičku. „Ocenění hráče roku jsem získal již v minulosti, ale letos to bylo nejtěžší, protože konkurence v českém bowlingu je stále větší, dorůstá další generace, kde je tu spousta výborných hráčů.“

Nejlepším týmem se stalo družstvo mistrů světa do 21 let. Lukáš Jelínek, Daniel Seidl, Matěj Vojkovský a Tomáš Liebich se postarali o historický zápis, když pro český bowling vybojovali první zlato na světovém šampionátu. Ve finále po famózním výkonu porazili hráče z kolébky světového bowlingu, tým USA.

Eliška Krummerová

V juniorské kategorii byla oceněna Eliška Krummerová, česká jednička v kategorii do 18 let. Na Mistrovství Evropy juniorů vybojovala dvě medaile, stříbrnou a bronzovou.  Za dosavadní juniorskou kariéru se jí podařilo vybojovat celkem čtyři evropské cenné kovy.

Objevem roku se stal teprve devatenáctiletý Ondřej Trojek. Mezi českou bowlingovou elitu vystřelil jako raketa. Hráč z Ostravy začal studovat v Praze a do soutěží sportovního bowlingu se zapojil teprve nedávno. Pod vedením trenéra Jana Macka předvádí skvělé výkony a již je členem širšího kádru reprezentace do 21 let.

Česká bowlingová asociace ocenila i výkon roku. Jaroslav Uher, Jan Tříska a Marek Talpa dokázali v týmové soutěži na Mistrovství Evropy zahrát v součtu neskutečných 812 kuželek, tedy průměr přes 270 kuželek na jednu hru a hráče. Stanovili tak nový evropský rekord v této kategorii.

Bowler roku:

1. Jaroslav Lorenc -stříbrná medaile ME, stříbrná medaile Světové hry
  2. Lukáš Jelínek – zlatá medaile MS v týmech do 21 let, bronzová medaile Mistrovství Evropy šampionů ECC