Jezdci Škoda Oliver Solberg a Andreas Mikkelsen budou v Estonské rally bojovat o vítězství

Mladík proti bývalému mistru světa kategorie WRC2: souboj jednadvacetiletého Olivera Solberga ze Švédska a celkového vítěze kategorie WRC2 z roku 2021 Andrease Mikkelsena z Norska se na Estonské rally (20.– 23. července) odehraje v boji o vítězství v kategorii WRC2. Oba již mají v této sezoně na kontě jedno vítězství v této kategorii. Dalšími jezdci značky Škoda, které bude stát za to mezi 24 přihlášenými posádkami silného pole  kategorie WRC2 sledovat, jsou Sami Pajari z Finska, Marco Bulacia z Bolívie a Mikołaj Marczyk z Polska. 

S nadcházející Estonskou rally (20.– 23. července) vstupuje FIA Mistrovství světa v rally do druhé poloviny letošní sezony. Z posledních sedmi ročníků se zde pětkrát vítězná posádka kategorie WRC2 spoléhala na vůz Škoda Fabia. Dvě vítězství si připsali Gus Greensmith/Jonas Andersson (GB/S). Jejich kolegové z týmu Toksport WRT Oliver Solberg/Elliott Edmondson (S/GB) a Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen (N/N), stejně jako Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak (PL/PL) z ORLEN Rally Teamu si zde v uvedené kategorii připsali po jednom vítězství. Kajetanowicz a také současný vedoucí muž celkového pořadí kategorie WRC2 Yohan Rossel v Estonsku startovat nebudou. Greensmith si pobaltský podnik nezapsal mezi svých maximálně sedm bodovaných soutěží. Brit tak bude sbírat body pouze do hodnocení týmů své kategorie.

Hlavní nadějí značky Škoda na vítězství v kategorii WRC2 tak zůstávají Oliver Solberg a Andreas Mikkelsen. „Po mém vítězství ‚na poslední chvíli‘ na nedávné Italské rally na Sardinii se pokusím přidat další. V posledních dvou letech jsem v Estonsku v kategorii WRC2 již dvakrát vyhrál – zdejší rychlé šotolinové rychlostní zkoušky mám opravdu rád,“ říká Mikkelsen. Po působivém výkonu na Safari Rally v Keni si věří i Solberg: „Stejně jako Andreas mám rád hladké a rychlé estonské šotolinové rychlostní zkoušky. Rozhodně se těším na pěkný souboj s ním a dalšími silnými soupeři v kategorii WRC2.“ Solberg mezi ně řadí především jeho kolegy z týmu Toksport WRT Sami Pajariho z Finska a Marca Bulaciu z Bolívie plus Poláka Mikołaje Marczyka z ORLEN Rally Teamu.

V kategorii WRC Masters Cup, která je subkategorií vyhrazenou pro jezdce starší 50 let, budou přítomni tři z aktuální šestice nejlepších, přičemž všichni se Estonské rally zúčastní za volanty vozů Škoda Fabia RS Rally2. Druhý v celkovém pořadí, Alexander Villanueva ze Španělska, se postaví Němci Arminu Kremerovi a loňskému šampionovi Mauro Mielemu z Itálie. Kremer, vítěz kategorie WRC Masters Cup na nedávné Safari Rally v Keni, bude mít i tentokrát na sedadle spolujezdce svou dceru Ellu.

Estonská rally, která se pojede na hladké a rychlé šotolině, nabídne 21 rychlostních zkoušek o celkové délce 300,42 km. Ve čtvrtek večer (20. července) zahájí soutěž krátká rychlostní zkouška v ulicích hostitelského města Tartu. Slavnostní vyhlášení vítězů je naplánováno na neděli (23. července) v 16:30 místního času.

Foto: Škoda Auto