Linda Dokoupilová z Jachtklubu Brno je v první desítce na juniorském mistrovství světa

Linda Dokoupilová z Jachtklubu Brno vybojovala 10. místo na mistrovství světa juniorů v argentinském Mar del Plata.

V Argentině v Mar del Plata se nejprve od 3. do 10. ledna konalo mistrovství světa v olympijské třídě ILCA 6. Závod byl zároveň druhou kvalifikací na olympijské hry v Paříži 2024, bojovalo se o sedm míst. Češkám se závod nepovedl, ke kvalifikačním místům se ani nepřiblížily. Alessia Palanti se ze zdravotních důvodů ze závodu odhlásila. Kláře Himmelové se nedařilo a teprve 17letá Linda Dokoupilová sbírala první zkušenosti mezi dospělými. Linda vybojovala 89. místo, ale zajela několik pěkných rozjížděk, v té poslední dojela pátá ve stříbrné skupině. Klára skončila celkově 92. ze 101 závodnic.

Více o závodě a kompletní výsledky: 2024ilca6women.ilca-worlds

Po mistrovství světa olympijské třídy ILCA 6 závodili na stejné lodní třídě také juniorky a junioři. Oba závody byly velmi náročné ve znamení silného větru 16 až 35 uzlů a obrovských třímetrových vln. Linda Dokopilová Česko reprezentovala mezi juniorkami, mezi juniory závodil Federico Falc z YC CERE, který zajel také velmi slušně, když skončil na 11. místě ve stříbrné skupině.

První den juniorského závodu měl foukat vítr v nárazech až 32 uzlů. Nepředpokládalo se, že za těchto podmínek pustí juniory na vodu. Dopoledne foukalo ale o něco méně, tak na moře všichni vypluli. Než se podařilo odstartovat, síla větru dosáhla slibované předpovědi, podmínky byly extrémní. Linda obě rozjížďky dokončila, byť ne úplně podle plánu – na 16. a 19. místě.

Druhý den už se závodilo ve větru o síle kolem 24 uzlů. Odjely se dvě rozjížďky, výsledky z té druhé byly ale nakonec zrušeny, protože přicházející bouřka ovlivnila směr větru o 100 stupňů.

Třetí den už se jelo na místní podmínky za slabého větru – „pouhých“ 20 uzlů. Lindě se dařilo a s dojezdy 4, 7 a 11 se dostala na 10. příčku celkového pořadí. Toto pořadí držela i v průběhu dalších dvou dnů, ale s jedním předčasným startem to bylo opravdu těsné.

Poslední den měla za úkol si pohlídat Japonku a Izraelku za sebou a zajet do desítky. Krásnými dojezdy 8 a 7 si pojistila 10. místo v celkovém pořadí a odskočila soupeřkám.

V takových extrémně tvrdých podmínkách, jaké panovaly po oba dva závody v Argentině, Linda závodila poprvé, velkou oporou ji zde byl trenér Roman Babický. Díky jeho zkušenostem a podpoře se Lindě podařilo postupně zvládat těžké podmínky a ustát i psychický tlak v závěru závodu.

Více o závodě a kompletní výsledky: 2024ilca6youth-men.ilca-worlds 

„Linda se s velmi náročným závodem poprala velmi statečně. Měla za sebou mistrovství světa dospělých, před kterým jsme prakticky neměli možnost na místě trénovat. Bylo vidět, že se postupně s podmínkami, v nichž nikdy předtím nejezdila, postupně sžívá a její výsledky se zlepšovaly,“ chválil trenér Roman Babický.

„S výsledkem jsem moc spokojená, jsem ráda, že i přes náročné a větrné podmínky se mi podařilo udržet desáté místo,“ hodnotila Linda, na kterou nyní (16.–23. února) čeká mistrovství Evropy dospělých v Athénách, kam jede s celým reprezentačním týmem třídy ILCA a se státním trenérem Štěpánem Novotným. Evropští závodníci, zde mohou vybojovat účast na olympijské hry do Paříže. Pro ženy ve třídě ILCA 6 i pro muže ve třídě ILCA 7 jsou připraveny dvě vstupenky.

Ještě předtím ale budeme držet palce Ondrovi Teplému, který se jako jediný český reprezentant vydal do Austrálie na mistrovství světa olympijské třídy ILCA 7 (26.-31. ledna), které je zároveň také kvalifikací na olympijské hry do Paříže. Bojovat se bude o sedm míst.