Rallye Monte-Carlo: Oliver Solberg dá do první rally sezony 2024 vše

Rallye Monte-Carlo (25.–28. ledna) bude jako obvykle zahajovat FIA Mistrovství světa v rally. Na týmy čeká 17 rychlostních zkoušek na 324 kilometrech alpských silnic severně od knížectví. Očekávají se všechny druhy silnic: asfalt od suchého až po mokrý, stejně jako ledové a sněhové plotny v místech, kde zimnímu slunci brání hory. Mladý Švéd Oliver Solberg a jeho britský spolujezdec Elliott Edmondson (Škoda Fabia RS Rally2) patří k favoritům na vítězství v dané třídě. 

Na nadcházející Rallye Monte-Carlo bude jezdec značky Škoda Chris Ingram bojovat o body do kategorie WRC2. FIA mistr Evropy v rally z roku 2019 se spolujezdkyní Hannah McKillopovou startují s vozem Škoda Fabia RS Rally2 portugalského týmu The Racing Factory. Britská posádka se utká s trojnásobným vítězem španělského mistrovství Pepem Lópezem, který sdílí vůz Škoda Fabia RS Rally2 týmu Mapo Motorsport se spolujezdcem Davidem Vázquezem. V loňském roce španělská posádka dokončila Rallye Monte-Carlo na třetím místě v kategorii WRC2. Na mladoboleslavský rallyový vůz spoléhá na Rallye Monte-Carlo 13 z 23 posádek přihlášených do třídy RC2.

Oliver Solberg

Dalším jezdcem značky Škoda, startujícím na Rallye Monte-Carlo, je Oliver Solberg, který bude se Škoda Motorsport spolupracovat i v roce 2024. Společně s britským spolujezdcem Elliottem Edmondsonem pojede s vozem Škoda Fabia RS Rally2 týmu Toksport WRT. Nejvyšším Solbergovým cílem je získat titul v kategorii WRC2.

Narozdíl od Ingrama se Solberg rozhodl, že Rallye Monte-Carlo jako jeden z podniků pro bodování do WRC2 nenominuje. Místo toho půjde „naplno“ za vítězstvím ve vysoce konkurenční třídě RC2. „Rallye Monte-Carlo je jednou z nejnepředvídatelnějších soutěží. Chci si tuto klasickou rallye užít a jet co nejrychleji bez jakéhokoli tlaku. Svoji účast ve WRC2 zahájím později, na druhé rally, mé domácí rally ve Švédsku,“ vysvětluje 22letý Švéd. Podle předpisů mohou jezdci přihlášení do kategorie WRC2 bodovat pouze na sedmi ze 13 rally sezony 2024. Které to budou, to záleží na jejich osobní volbě.

Syn bývalého mistra světa FIA v rally Pettera Solberga se proto utká s 29 soupeři reprezentujícími šest výrobců. Jeden z nejrychlejších jezdců značky Škoda posledních let opustil třídu RC2: Andreas Mikkelsen z Norska. Úřadující mistr světa kategorie WRC2, který získal titul v roce 2024 za volantem vozu Škoda Fabia RS Rally2 provozovaného společností Toksport WRT, přestoupil do vozu Rally1 a letos bude bojovat o celkové vítězství.

Na rozdíl od Solberga Chris Ingram nominoval Rallye Monte-Carlo jako jeden z podniků, kde bude bodovat do kategorie WRC2.

Úvodní podnik sezony 2024 odstartuje ve čtvrtek večer (25. ledna) před světoznámým kasinem v Monte-Carlu, následovat budou dvě noční rychlostní zkoušky o délce přibližně 46 kilometrů.

V pátek, respektive v sobotu bude následovat dalších šest rychlostních zkoušek. V neděli jsou pak připraveny tři rychlostní zkoušky. Celková délka měřených úseků činí 324 kilometrů.

Zdroj: Škoda Auto