Mexická rally: Šotolinové rychlostní zkoušky budou další výzvou pro Škoda Fabia RS Rally2

Po prvním vítězství zcela nového vozu Škoda Fabia RS Rally2 v kategorii WRC2 na Švédské rally chce Oliver Solberg se spolujezdcem Elliottem Edmondsonem na Rally Guanajuato México (16.-19. března 2023) dosáhnout dalšího špičkového výsledku. Po Rallye Monte-Carlo s asfaltovými rychlostními zkouškami ve francouzských Alpách a Švédské rally v zasněžené Skandinávii bude třetí soutěž sezóny 2023 pro vůz Škoda Fabia RS Rally2 prvním podnikem FIA Mistrovství světa v rally, který se pojede na šotolině.

Během dvou podniků FIA Mistrovství světa v rally (WRC) 2023 ukázala Škoda Fabia RS Rally2 své schopnosti. Posádky spoléhající se na zcela nový vůz skupiny Rally2 z Mladé Boleslavi dosáhly nejrychlejších časů ve své třídě na 16 z 18 rychlostních zkoušek úvodní Rallye Monte-Carlo. Na následující soutěži WRC ve Švédsku si Oliver Solberg se spolujezdcem Elliottem Edmondsonem z týmu Toksport WRT připsali první vítězství nového vozu v kategorii WRC2. Na nadcházející Mexické rally čeká vůz Škoda Fabia RS Rally2 opět nová výzva: šotolinové rychlostní zkoušky, z nichž některé dokonce stoupají do nadmořské výšky vysoko nad 2000 metrů.

V minulosti byla Mexická rally pro vůz Škoda Fabia Rally2 a nástupnický model Škoda Fabia Rally2 evo místem, kde pravidelně dosahovaly úspěchů a sbíraly body. Pontus Tidemand ze Švédská vyhrál v kategorii těchto vozů v letech 2017, 2018 a 2020. V roce 2019 měl navrch místní hrdina Benito Guerra jr. a v roce 2016 zde zvítězil Teemu Suninen z Finska. Po dvouleté přestávce způsobené pandemií se do FIA Mistrovství světa v rally vrací jediný severoamerický podnik. Nyní se jej zúčastní nový vůz Škoda Fabia RS Rally2.

Oliver Solberg přijíždí do Léonu, centra rally vzdáleného asi 400 kilometrů severozápadně od México City, s velkými ambicemi pocházejícími z vítězství v kategorii WRC2 na Švédské rally. Pro 21letého syna bývalého mistra světa Pettera Solberga je to druhé mexické dobrodružství, v roce 2020 však nedojel do cíle. „Většinu rychlostních zkoušek tak bohužel znám jen ze seznamovacích jízd. Ale po rozsáhlém testování na šotolině s vozem Škoda Fabia RS Rally2 věřím v další dobrý výsledek,“ říká Solberg junior, který se aktuálně dělí o vedení v celkovém pořadí kategorie WRC2 s Yohanem Rosselem z Francie.

Úřadující mistr světa kategorie WRC2 Emil Lindholm se spolujezdkyní Reetou Hámáláinen (oba z Finska) vstupují na nové území, protože v Mexiku ještě nikdy nestartovali. Po frustrující Švédské rallye, kde náraz do sněhové bariéry znamenal značnou časovou ztrátu a ve výsledku sedmé místo v kategorii WRC2, je cílem smíšené posádky znovu nastartovat svou misi za obhajobou mistrovského titulu. „Švédskou rally mám za sebou. Naším cílem je získat co nejvíce bodů,“ zdůrazňuje Lindholm. Na Mexické rally usedne za volant osvědčeného vozu Škoda Fabia Rally2 evo týmu Toksport WRT.

Na rozdíl od Solberga a Lindholma je Gus Greensmith v týmu Toksport WRT a s vozem Škoda Fabia RS Rally2 nováčkem. Jinak má ale na svém kontě již 71 startů ve WRC a tuto rally zná již se svých dvou účastí v minulosti. Greensmith se na stupně vítězů v kategorii WRC2 dostal již v roce 2018. S vozem Škoda Fabia RS Rally2 se už seznámil během šotolinových testů v Portugalsku. „V posledních letech bylo jasné, že Toksport WRT a Škoda jsou v kategorii WRC2 těmi, kdo se umějí prosadit. Vzhledem k tomu, že Škoda přichází s novým vozem Fabia RS Rally2, nebylo rozhodování opravdu těžké. Ve voze jsem se cítil jako doma. Řídil se mi tak snadno!“ řekl Brit. Významnou pomocí na jeho prvním podniku, který je součástí mistrovství světa v roce 2023, mu bude jeho nový spolujezdec Jonas Andersson: švédský veterán se 177 starty ve WRC seděl například vedle jezdce Škoda Pontuse Tidemanda, když v letech 2017 a 2018 vyhrál v kategorii WRC2 Mexickou rally.

Dalším jezdcem, který dobrovolně vynechal první dva letošní podniky kategorie WRC2, je Kajetan Kajetanowicz. Třetí muž celkového pořadí kategorie WRC2 z roku 2022 se svým spolujezdcem Maciejem Szczepaniakem startují v Mexiku podruhé. Polská posádka ORLEN Rally Teamu bude opět spoléhat na osvědčený vůz Škoda Fabia Rally2 evo. Celkem jedenáct z patnácti vozů přihlášených do třídy RC2 jsou vozy Škoda Fabia.

Mexická rally odstartuje ve čtvrtek (16. března v 19:55 místního času) velkolepým slavnostním startem v historickém centru města Guanajuato, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Po této show bude následovat 1,12 km dlouhá rychlostní zkouška, která se dvakrát pojede ulicemi bývalého města stříbrné horečky. Část etapy povede tunely nepoužívaného dolu. Servisní zóna „Rally Campus“ bude umístěna na výstavišti v Léonu, městě s přibližně 1,6 milionu obyvatel. V pátek čeká na posádky 128 kilometrů na hrubé šotolině během osmi rychlostních zkoušek. Nejdelší měřený úsek rally, 31,45 kilometru dlouhá „El Chocolate“, vystoupá do nadmořské výšky více než 2700 metrů. V sobotu a v neděli je na programu třináct rychlostních zkoušek o celkové délce 189,98 kilometru včetně závěrečné Power Stage „El Brinco“. Vítěz vystoupí na stupně vítězů v Léonu v neděli kolem 14:30 hodin místního času.

Zdroj: Škoda Auto