EuroHeroes hledá nové hvězdy evropské atletiky

Evropa bývala plná běžeckých idolů. Emil Zátopek, Paula Radcliffe, Stefano Baldini… A bude jich plná opět. Objevit nové hvězdy vytrvaleckých závodů si dal za cíl projekt EuroHeroes. „Chceme, aby evropští atleti více vynikali na celosvětové scéně, rádi bychom také vyzdvihli výborné regionální atlety a neméně důležité je, aby evropští běžci inspirovali fanoušky k pohybu a pomohli tak nové běžecké generaci. Proto vznikl projekt EuroHeroes,“ říká Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech, který se chlubí největším počtem závodů oceněných známkami od World Athletic.

EuroHeroes představil RunCzech v roce 2018 ve spolupráci s Evropskou atletickou asociací. V letošní sezoně se do série závodů EuroHeroes znovu zařadily půlmaratony, které jsou oceněny zlatou známkou Světové atletiky – Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary, Mattoni 1/2Maraton České Budějovice, Mattoni 1/2Maraton Olomouc a Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem. Tyto akce přivítají v elitním poli pouze Evropany.

EuroHeroes byl Evropskou atletikou zvolen jako nejlepší projekt roku 2019 (kvůli covidovým restrikcím se konal až letos). Tehdy se jeho závodů účastnilo více než 150 elitních evropských běžců, celkem 105 204 závodníků, z nichž bylo 11 904 cizinců z devatenácti evropských zemí.

„Naším cílem je poskytnout evropským sportovcům větší příležitost soutěžit a získat uznání za své výkony na prestižních půlmaratonech. Věříme, že s podporou Českého atletického svazu a Evropské atletiky bychom mohli dosáhnout několika cílů. Rádi bychom například, aby se tři nejlepší běžci v hodnocení EuroHeroes automaticky kvalifikovali na mistrovství Evropy v půlmaratonu 2025, které společně podporují RunCzech a European Athletics. Těmito závody zároveň významně podporujeme města, v nichž se jednotlivé akce konají, “ nastínil Carlo Capalbo, který mimo jiné pořádá 1/2Maraton Praha a Prague International Marathon.

Nejlepší závodníci získají status EuroHeroes a budou finančně odměněni. V ročníku 2019 královali Ital Yassine Rachik a Ukrajinka Daria Mykhailova. Kdo zazáří letos?

Foto: RunCzech