Michek před startem Na taktizování není na Dakaru čas, konkurence hodně riskuje

Je k nezastavení. Martin Michek po roce bude opět bojovat proti nejlepším dálkovým motocyklovým závodníkům světa. Na Dakarské rallye chce zaujmout svým dynamickým projevem a hlavně díky odvaze. Před nadcházejícím ročníkem má v sobě velkou dávku optimismu a síly. „Po dvou letech mi totiž přípravu nekomplikuje žádný zdravotní problém. Loni jsem nemohl pár měsíců před startem uzvednout ani hrníček s vodou. Teď se cítím fyzicky absolutně ready,“ vyhlásil Michek, který se potýkal se selháním jater. Nejlepším umístěním jezdce z týmu ORION – Moto Racing Group na Dakaru je desáté místo.

Dalším důvodem k sebevědomí proběhl také v minulém týdnu. Michek byl totiž společně se svým týmovým parťákem Milanem Engelem na testování v Dubaji. „Spokojenost je veliká, protože jsem opravdu dlouho neviděl písek. Denně jsme najeli kolem 100 až 150 kilometrů. Trénovali jsme nájezdy na duny a snažili se číst terén,“ popsal přípravu Michek, který se do Saudské Arábie velmi těší. A to hlavně do proslulé „Pusté končiny“, tedy do údolí s obrovskými duny.

Jsou tam stometrové písečné kopce, jízda na nich je fakt něco jiného. Baví mě rychlost a překonávání náročných překážek. V těchto velkých dunách je důležité hlavně nezapadnout. Vím, že písek tam bude opravdu hodně sypký a hluboký,“ varoval Michek, který nemá v plánu nějak významně taktizovat. Už od začátku je podle elitního českého motocyklisty nutné riskovat. Dravě se prodírat startovním polem. „Tovární týmy na nic nečekají, perou to hned od začátku. Když se podíváte, tak ke konci soutěže se v první dvacítce hodně vypadává. Všichni jedou kudlu.

Člen stáje ORION – Moto Racing Group má proto jasné ambice – chce být opět vpředu. To však znamená prorazit konkurenci, která čítá kolem třiceti továrních jezdců. Pohybovat se kolem desátého místa, na kterém skončil v celkovém pořadí v roce 2021, čímž vyrovnal český rekord Stanislava Zlocha z roku 1998. „Byl bych moc rád, kdyby se mi podařilo tento výsledek ještě vylepšit. Pojedu na sto dvacet procent, na to jsou mí fanoušci zvyklí,“ doplnil několikanásobný domácí šampion v motokrosu.

Michka zároveň velice těší skutečnost, že se během roku neprojevily žádné zdravotní komplikace. Před dvěma lety mu selhaly játra, podobná situace se opakovala vloni. Nyní je připraven, žádné náznaky těch potíží se neprojevily. „To mi dává velkou psychickou sílu. Na předešlé dva ročníky nebyla příprava podle mých představ, teď hodně posiluji a běhám. Rád bych to na Dakaru zúročil.“

Foto: ORION – Moto Racing Group