Mistrovství světa ABB FIA Formule E ukončil závod v Soulu

Vítězství v posledním závodě eFormule 1 2021/2022 získal Edoardo Mortara s monopostem monacké stáj Venturi, která triumfem v Soulu uzavřela své působení ve formuli E. Nejvíce se ale v cíli radoval druhý Vandoorne s Mercedesem, který získal titul mistra světa s konečným náskokem 21 bodů na Novozélanďana Mitche Evanse z Jaguaru, který dojel poslední závod na sedmém místě.

Mercedes vyhrál i týmový šampionát a podruhé v řadě tak získal mistrovský double. Loni se totiž stal šampionem Vandoornův stájový kolega Nyck de Vries a i díky jeho přispění slavila německá stáj rovněž týmový pohár. Vítězný hattrick však Mercedes za rok s jistotou nezíská. Jeho tým totiž před příští sezonou, ve které se poprvé představí monoposty Gen3, převezme McLaren.

Úspěch letos slavilo rovněž DS Automobiles

Značka DS Automobiles a její jezdci se i letos dokázali dostat do čela mistrovství světa ABB FIA Formule E. V Soulu skončila osmá sezóna, opět za přítomnosti Jean-Érica Vergneho a Antónia Félixe da Costy. První skončil v posledním závodě na šestém místě a celkově čtvrtý, druhý dojel desátý. Díky dvanácti bodům si značka DS Automobiles udržela třetí místo v šampionátu týmů. Francouzský prémiový výrobce, který již v roce 2021 získal bronzovou medaili, si tak v roce 2022 udržel svou pozici s bilancí pěti pole positions, jednoho vítězství a sedmi umístění na stupních vítězů. 

Jak jsme slíbili, dali jsme do posledního závodu všechno, ale letošní sezóna Formule E byla opět velmi našlapaná. Díky tvrdé práci celého týmu a výkonům našich vozů DS E-Tense FE21 jsme nakonec přece jen v pořadí týmů skončili na stupních vítězů. Se sedmi umístěními na stupních vítězů v letošní sezoně se DS drží v čele šampionátu, na což jsem velmi hrdý. Nyní je již čas soustředit se na devátou sezónu s novými cíli v podobě vítězství a titulu,“ uvedl ředitel DS Performance a šéf týmu DS Techeetah Thomas Chevaucher.

António Félix da Costa se loučil

Pro António Félix da Costa se jednalo o poslední vystoupení v barvách DS Techeetah, protože od příští sezony přechází do týmu Porsche, kde se stane novým týmovým kolegou Pascala Wehrleina a nahradí tak Andrého Lotterera, jehož budoucnost v seriálu je tím pádem značně nejistá.Můj poslední den v černo-zlatém dresu byl výjimečný! Získal jsem pole position, což všemukázalo, že jsme konkurenceschopní a že máme velké ambice. Na začátku závodu jsem se na téhle pozici dokázal udržet, ale neměl jsem tempo, abych s některými soupeři udržel krok,“ prohlásil portugalský jezdec a dodal: „Odnáším si to, že jsme se stali šampiony a že jsme toho společně hodně dokázali. Nikdy na tenhle tým nezapomenu.“

Devátá sezóna elektrických monopostů se bude rozjíždět 14. ledna příštího roku v Mexico City.

Bohumil Brejžek
Foto: DS Automobiles