Na Lipně odstartovala Regata 130 let jachtingu – Czech Junior Nationals 2023

Ve středu 30. srpna  byla zahájena Regata 130 let jachtingu, která je zároveň mistrovstvím České republiky mládeže v pěti lodních třídách (Optimist, Techno 293, ILCA 4, RS Feva a 29er) a mistrovstvím ČR nebo Českým pohárem pro celou řadu dalších lodních tříd.

Za počátek českého jachtingu je považováno založení Českého Yacht Klubu Josefem Rössleemr-Ořovským v roce 1893, od kterého uplynulo letos právě 130 let. Oslavy vyvrcholí regatou 130 let jachtingu, která se koná poslední prázdninový týden na Lipně. Závodit se začalo ve středu 30. srpna.

Samotná oslava 130. výročí vzniku českého jachtingu, proběhne v sobotu 2. září na Windy Pointu. V neděli 3. září se pak bude konat slavnostní plavba všech lodí po lipenské hladině.

Zahájení se opravdu povedlo. Za hudebního doprovodu Lovesong Orchestra se na slavnostním průvodu a následném zahájení závodu na Windy Point sešlo opravdu velké množství ze čtyř stovek přihlášených závodníků. Regaty se účastní závodníci z osmi zemí světa. V olympijských třídách iQFoil a ILCA se představí i naši reprezentanti, kteří usilují o účast na olympiádě 2024 v Paříži. Budou to všichni čtyři členové RODOP iQFoil Teamu – Kristýna Piňosová, Nela Sadílková, Kateřina Chalupníková a David Drda, další windsurfaři Karel Lavický a Kateřina Altmannová nebo závodníci tříd ILCA bratři Viktor a Ondřej Teplí či Klára Himmelová.

Jako bonus dostali všichni od Davida Neumanna z Windy Pointu welcome drink, čímž byla podtržena příjemná atmosféra celého večera.

Závod následně zahájil předseda Českého svazu jachtingu Radim Vašík.

Během příprav a tréninků poslední dva dny neustále pršelo, snad se na zítřejší závodění počasí umoudří a místo deště se dočkáme pěkného větru.

Závod se pojede ve všech klubech na Lipně a závodit budou téměř všechny lodní třídy pro děti i pro dospělé. K Jachetnímu klubu v Černé v Pošumaví, Yacht klubu Jestřábí a Yacht clubu Lískovec, kde závod začíná již dnes, se postupně přidá Yacht Club Kovářov, Jenišov a YC Lipno nad Vltavou.

Početná mezinárodní účast a velký počet domácích závodníků znamenají že Regata 130 let jachtingu je jednou z největších jachtařských akcí za poslední desetiletí.

Tak neváhejte a přijeďte se podívat! Více informací a výsledky najdete zde: https://www.mcrmladeze.cz