Olympionička Eva Vrabcová Nývltová: Běhání mi moc chybí, snažím se najít nové cesty

S běháním neskončila dobrovolně a její láska k němu stále přetrvává. Bývalá česká atletka a běžkyně na lyžích Eva Vrabcová Nývltová se potýká s výzvami po ukončení kariéry a ocitá se v novém životním období. A to pro sportovce není nikdy snadné. Nová práce a koníčky jí ho však pomáhají překonat. „Běhání pořád miluju, ale vzhledem k tomu, že můžu jít běhat jednou za měsíc, protože víc mé nohy nevydrží, tak to nesu těžko. Nicméně teď už si zvykám a parta v RunCzechu, kde teď pracuju, je skvělá a cítím se tam dobře. Takže doufám, že i ta moje neatletická kariéra k něčemu bude,” říká Eva Vrabcová Nývltová. Účastnice olympijských her v Riu 2016 bude také u Birell Grand Prix Praha, který začíná v sobotu 2. září. 

S atletickou kariérou skončila kvůli problémům s kyčlemi začátkem letošního roku. „Je to hrozné, běhání mi moc chybí a je to vlastně i kvůli tomu, že to nebylo dobrovolné,” upřesňuje. Běhání teď vyměnila za kolo. „Našla jsem si nový koníček. Díky Terce Huříčkové jsem si pořídila horské kolo. Takže když mám čas, jdu se projet na kole. Teď jsem dokonce jela i závody, které teda skončily pádem,” usmívá se.

Tímto si alespoň doplňuje endorfiny, které v běžném životě nejsou. Napomohlo jí to taky k tomu, vypořádat se s vyhořením. „Po skončení kariéry si člověk najednou přijde zbytečný, ještě když celý život k něčemu směřoval, pořád šel za nějakým cílem, který tam teď už není,” svěřuje se držitelka českého maratonského rekordu.

Práce v RunCzechu ji baví a díky ní je stále součástí běžeckého světa, ale ze začátku trvalo, než si na nový režim zvykla. „Teprve teď si nacházím v práci takovou pozici, aby to pro mě bylo komfortní. Nečekám jen na to, co mi kdo přidělí, ale snažím se aktivně zapojit a teprve teď cítím, že začínám fungovat,” sděluje Vrabcová Nývltová, jež má jako členka hospitality týmu na starost elitní běžce. „Vytváří se mi tam skvělé podmínky, je tam fakt super kolektiv a kluci, které mám v RunCzech Racing Team jsou zlatíčka, dělají to, co mají a daří se jim,” doplňuje rodačka z Trutnova, která se také dříve probojovala na zimní olympiády do Turína 2006, Vancouveru 2010 a Soči 2014, kde pátým místem v závodě na 30 kilometrů volně zaznamenala nejlepší výsledek v běhu na lyžích.

Díky jejím kontaktům z běžeckého světa pomohla i ona na spoustě míst otevřít nové dveře. „Běžečtí kamarádi jsou moc rádi, když je pozveme na nějaké naše závody a právě i od nich mám skvělou zpětnou vazbu, že se jim u nás líbí,” dodává bývalá běžecká hvězda, jejímž největším úspěchem je bronzová medaile z mistrovství Evropy 2018 v maratonu, kde zaběhla právě český národní rekord. K vidění bude také v sobotu, kdy od 18:00 odstartuje adidas Běh pro ženy 5 km a od 19:30 pak Birell Běh na 10 km, jež se pyšní oceněním World Athletics Label Road Race.

Foto: RunCzech