Ondřej Teplý předvedl na ME třídy Finn skvělý závěr, jeho bratr Viktor je v karanténě

Ondřej Teplý skončil stejně jako loni dvanáctý na evropském šampionátu olympijské třídy Finn. K pěknému výsledku mu pomohl především vydařený poslední den závodu.

Zlato v portugalské Vilamouře (12.–16. 4.) obhájil Maďar Zsombor Berecz, stříbro získal olympijský vítěz z Ria 2016 Giles Scott z Velké Británie. Bronz vybojoval Švýcar Nils Theunnick. Titul do 23 let obhájil potřetí v řadě Španěl Joan Cardona.

Ondřej Teplý začal regatu šestým místem, ale v dalších sedmi rozjížďkách se do desítky nedostal. Na konečné dvanácté místo se dostal díky druhému a třetímu místu v závěrečných jízdách. Mistrovství Evropy pro něj bylo prvním velkým závodem po strašně dlouhé době.

Bylo to zvláštní, úplně jsem si odvykl na závodní atmosféru v takovém počtu lodí, připadal jsem si, jako kdybych byl na velké regatě poprvé,“ žertoval Ondra. Něco ale bylo skutečně poprvé – šampionátu se zúčastnil pod vedením britského trenéra Edwarda Wrighta, mistra světa ve třídě Finn z roku 2010, s nímž spolupracuje od prosince. „Když máte za zády mistra světa, všichni se na vás hned dívají jinak. Spolupráce funguje skvěle, i když na první pohled nemusí být vidět. Na této úrovni záleží na každém detailu a ty se nám daří postupně vylepšovat. Kromě výsledku, se kterým jsem spokojen, jsme během mistrovství Evropy také otestovali plachty a získali další důležité poznatky, které se budou hodit na květnovém Gold Cupu,“ pochvaloval si Ondra.

Mistrovství světa se pojede od 8. do 12. května v Portu a bude se na něm bojovat o poslední evropské místo na olympijských hrách v Tokiu. Kdyby se tato kvalifikace konala na ME, do Tokia by jel Švýcar Nils Theunnick, který zde bral bronz a je současný leader světového žebříčku třídy Finn. Ani Španělsko ještě není kvalifikované a Joan Cardona zde skončil na 4. místě. Ondra to bude mít hodně těžké.