Peugeot slavil úspěch na Czech New Energies Rallye

Letošní 9. ročník Czech New Energies Rallye v Českém Krumlově byl v podstatě přesunutý z minulého roku, kdy z důvodu pandemie nebylo možné soutěž uskutečnit. Rallye pro vozy s alternativními typy pohonu jsou příležitostí představit nové technologie, předvést kvality těchto vozů i vzbudit zájem veřejnosti. Tyto soutěže bývají součástí klasických rally, ale na rozdíl od nich zde mohou startovat posádky z řad široké veřejnosti, a to bez jakékoli licence či speciálního tréninku.

Přes tři desítky posádek soutěžilo dva dny

Na startu bylo letos 32 posádek, jež se dělily do dvou kategorií – jedna skupina jela v rámci světového poháru FIA ERRC (e-Rally Regularity Cup), která je pouze pro elektromobily, a druhá v rámci hodnocení ÚAMK Česka trofej v ECO Rally, kdy mohou startovat i hybridy nebo vozy na CNG. Většina posádek jela v obou hodnoceních zároveň, protože většina vozů na startu byly elektromobily českých posádek. Čtyři české posádky pak jely s jiným pohonem než plně elektrickým, tedy pouze v rámci české trofeje. Konkrétně to byly tři plug-in hybridy a jeden vůz na CNG.

Tradiční klání v okolí Českého Krumlova se tentokrát muselo obejít bez uzavřených tratí a celý průběh soutěže probíhal v běžném provozu. Samotná rallye čítající 381,17 kilometrů se navíc musela vejít do pouhých dvou dnů, což v kombinaci s 217,08 měřenými kilometry ve zkouškách pravidelnosti (RS) udělalo rallye ještě náročnější než kdy dříve. První dvě místa získaly posádky s vozy Kia před třetí Mazdou.

Peugeot sice nevyhrál, ale přesto uspěl

Značku Peugeot reprezentovaly tři posádky, z nichž první tvořili redaktoři Motorvize.cz Jan Novotný a Petr Jakušev. Model Peugeot e-208, se kterým zvítězili v loňském ročníku ECO Energy Rally Bohemia, tentokrát vyměnili za Peugeot e-2008. S modelem e-2008 odstartoval v Krumlově také herec Jan Dolanský navigovaný svým bratrem Jiřím. Trojici doplnila posádka s vozem e-208 Jaroslav Vavera s Gabrielou Pospíšilovou. V rámci hodnocení ÚAMK Česká trofej získali redaktoři Motorvize.cz páté místo, Jan Dolanský s bratrem Jiřím skončili dvanáctí a Jaroslav Vavera s Gabrielou Pospíšilovou osmnáctí. 

Posádky byly s vozy Peugeot spokojeny

Letošní Czech New Energies Rallye nebyla ničím jednoduchým,“ říká Jan Novotný a pokračuje: „Na prvním měřeném úseku jsme museli velmi rychle oživit znalosti a zkušenosti z předešlých startů a čas na zahřátí jsme i vzhledem k délce RS 1 (21,7 km) neměli žádný. Osudová chyba přišla na RS 9, kde jsme se příliš zafixovali na špatně viditelnou značku začátku obce a zapomněli odbočit. Celkové páté místo z 28 posádek startujících v rámci České trofeje proto považujeme za úspěch. I přesto, že jsme se takhle lehce nechali připravit o stupně vítězů, jsme si to s mým spolujezdcem Petrem moc užili a už teď se těšíme na pokračování úspěšné spolupráce se značkou Peugeot.“ 

Také Jan Dolanský se chystá v soutěžích pokračovat: „Byla to naše první zkušenost s rallye, ale musím říct, že jednoznačně skvělá, i když náročnější, než jsem čekal. Střídala se jízda přes vesnice s lesními cestami, přitom bylo třeba neustále držet určitou rychlost a naplno se soustředit. Tak trochu „orienťák“ s dávkou adrenalinu. Přitom byla klíčová práce navigátora, kterou bratr odvedl skvěle. Také auto nás podrželo, a to hlavně svým dojezdem. S našim výsledkem jsem spokojený a určitě bychom na tuto zkušenost chtěli příští rok navázat.“ Rovněž Jaroslav Vavera zužitkuje nově získané zkušenosti v příštích podnicích: „Organizace akce byla rozhodně na jedničku, stejně tak trasa. Bohužel jsme jen těžko napravovali chybu v první RS, ale celkově hodnotím rallye kladně z mnoha stránek, stejně tak i vůz Peugeot e-208, který nás bez zaváhání dovezl do cíle.“

Bohumil Brejžek
Foto: Peugeot