Formule E v Monaku: António Félix da Costa získal pole position i vítězství

Sedmé kolo mistrovství světa ABB FIA ve Formuli E v Monaku ovládli jezdci stáje DS Techeetah, kteří se umístili na prvém a čtvrtém místě.

„Je neuvěřitelné, že jsem tady vyhrál,“ usmíval se vítěz Antonio Felix da Costa dne. „Zažili jsme tu několik napínavých soubojů, které byly obtížné, ale spravedlivé! Miluju závody, které probíhají takhle. Nepamatuju si, že bychom měli v nějaké sérii tolik změn v čele. Dal jsem všechno do posledního kola a vyplatilo se mi to.“ Da Costa si své vítězství také pořádně užil – oslavil ho skokem do bazénu z desetimetrové věže. Po závodu v Monaku se v celkovém pořadí posunul na čtvrté místo a na vedoucího Robina Frijnse ztrácí už jen deset bodů. Na druhém místě je Nyck de Vries a na třetím Mitch Evans.

Napínavý závod až do konce

Premiéra na městské trati v Monaku přinesla jeden z nejkrásnějších závodů celé dosavadní historie formule E, který rozhodl až závěrečný sprint poté, co se do boxů vrátil safety car. V té chvíli sice vedl Mitch Evans na Jaguáru, ale s pouhým jedním procentem energie při restartu mu zbylo jen zoufale bránit svoji pozici. To se mu nakonec nepovedlo a na jeho úkor se v Nouvelle Chicane do čela dostal Antonio Felix da Costa. Aby Novozélanďanovy smůly nebylo málo, doslova na cílové čáře jej předjel také Robin Frijns s Audi. O vyrovnanosti závodu svědčí fakt, že rozdíl mezi prvním a pátým byl pouhých 3,2 vteřiny.

Tým DS Techeetah je už třetí

Pro úřadujícího šampiona António Félix da Costa to bylo první letošní vítězství, které ho posunulo na čtvrté místo v pořadí jezdců. Také francouzský jezdec Jean-Éric Vergne má za sebou skvělý závod, když se svým vozem DS E-Tense FE21 zajel nejrychlejší kolo závodu a obsadil čtvrté místo. DS Techeetah tak získal velký počet bodů a posunul se v soutěži na třetí místo, jen sedm bodů za vedoucím týmem.  

To byl ale závod!“ radoval se ředitel DS Performance Thomas Chevaucher. „Závody v Monaku jsou vždy něčím výjimečným… Ale vítězství v Monaku z pole position je nejlepší způsob, jak prokázat výkonnost vozu, jeho jezdce a celého týmu! Máme za sebou několik těžkých chvil a jsem velmi hrdý na to, jak na ně tým zareagoval. Nyní jsme zpět v boji o tituly a jsme si jisti svými silami a kvalitami našeho vozu DS E-Tense FE21.“

Také šéf týmu DS Techeetah Mark Preston byl s vynikajícími výsledky spokojen: „Vyhrát tady je prostě nepopsatelné! Jsem ohromen, že se to týmu podařilo dvakrát za sebou. Jednou to byl Jean-Éric Vergne v roce 2019 a nyní António. Celý víkend odváděl vynikající práci a tým vše skvěle připravil. Jean-Éric jel dnes také skvěle, skončil na 4. místě a zajel nejrychlejší kolo závodu. Získal tak pro sebe i pro tým důležité body. V Monaku jsme potřebovali vyhrát, abychom se vrátili do bitvy o tituly… Takže mise splněna!“  

Formule se přesouvá do Mexika

Po závodu v Monackém knížectví se mistrovství světa ABB FIA Formule E poprvé v historii přesouvá na Autodromo Miguel E. Abed v mexické Pueble, kde je o víkendu 19. a 20. června na programu dvojitý závod.

Bohumil Brejžek
Foto: DS Automobiles