Příliv turistů a ekonomiky: Masové běžecké závody do Prahy patří, řekl primátor Svoboda

Letošní ročník 1/2Maratonu Praha potvrdil jednoznačný trend – velké běžecké sportovní akce jsou velmi přínosné pro jednotlivá města a stát. Jsem přesvědčen, že takové věci do Prahy patří. Nesmírně důležitý je příklad sportovců stejně jako fakt, že do hlavního města přijede spousta lidí a turistů,“ prohlásil primátor Bohuslav Svoboda, který tradiční půlmaraton odstartoval. Celkem se ho účastnilo skoro 12 tisíc běžců z čehož 48 % bylo ze zahraničí! Úvodní sportovní RunCzech událost vyhecovala také předsedu senátu Miloše Vystrčila, který trasu přes 20 kilometrů zvládl za 1 hodinu a 49 minut. Začátkem května se v Praze uskuteční ještě významnější událost – Prague International Marathon.

Plno sportovních nadšenců, zvýšené tržby v restauracích nebo v hotelích. Takové jsou benefity velkých běžeckých událostí pro města, což si uvědomují také politici z nevyšších míst. „Třeba při maratonu v New Yorku se uzavře skoro celé město, aby se vše nachystalo a běželo se. Takové závody mohou inspirovat k dalšímu pohybu a zdravému životnímu stylu. Navíc s běžci přijíždějí do měst celé rodiny, protože tím žijí, takže je to přínosné také ekonomicky,“ dodal primátor Svoboda, bývalý vrcholový sportovec. Na závod také dorazila starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská, která předala ceny vítězům.

Do půlmaratonu se letos aktivně zapojili také další politici. A to tak, že ho celý odběhli ve velmi dobrých časech. Předsedu senátu Miloše Vystrčila zlákal ke startu renomovaný kardiochirurg a rovněž senátor Jan Pirk. „Doslova mě vyprovokoval, takže jsem začal trénovat o měsíc a půl dříve než normálně,“ dodal s úsměvem Vystrčil, který je nadšenec do běhání. „Účastním se pravidelně od vzniku Jihlavského půlmaratonu, který má šest ročníků a zatím jsem žádný nevynechal. Někteří z nás to běží také z tohoto důvodu, aby ukázali, že je pohyb velmi důležitý. Je potřeba jít příkladem, což považuji za důležité.“

Senátor Jan Pirk se akcí RunCzech účastní pravidelně, zaběhnul také několik maratonů. I pro něj je velmi důležité, aby veřejnost více sportovala a vnímala pohyb jako podstatnou součást svých životů. Zároveň tyto masové akce každoročně do Prahy a dalších měst přilákají tisíce turistů – téměř polovina startovního pole letošního 1/2Maratonu Praha byla ze zahraničí. Přínosy si uvědomuje také Národní sportovní agentura.

Snoubí se tu všechny věci, které dlouhodobě podporujeme – účast elitních atletů, amatérů, publicita Prahy ve světových médií a také ekonomický efekt, který rozhodně sledujeme. Státu se prostřednictvím těchto akcí více vrací než dává. Tisíce lidí sem přijede a utratí peníze, zároveň akce podporují aktivují životní styl,“ prohlásil Ondřej Šebek, předseda NSA.