Safari Rally v Keni: Oliver Solberg a Gus Greensmith se utkají o vítězství v kategorii WRC2

Po alpských silnicích Rallye Monte-Carlo a zasněžené švédské rally míří FIA Mistrovství světa FIA v rally (WRC) na rozbitou šotolinu východní Afriky. Safari Rally v Keni (28.–31. března 2024) je dalším podnikem v kalendáři týmů jedoucích v kategorii WRC2.

Mezi favority patří tři posádky vozů Škoda Fabia RS Rally2: Oliver Solberg/Elliott Edmondson (S/GB), Gus Greensmith/Jonas Andersson (GB/S) z německého týmu Toksport WRT a Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak (PL/PL) z týmu RaceSeven, kteří na Safari Rally v Keni v letech 2022 a 2023 v kategorii WRC2 zvítězili. 

Oliver Solberg

Ačkoli je Oliveru Solbergovi teprve 22 let, je jedním z nejzkušenějších účastníků Safari Rally v Keni. Vývojový jezdec týmu Škoda Motorsport se jediné africké rally celé sezóny zúčastní již počtvrté.  Štěstí však nebylo vždy na jeho straně. V loňském roce byl mladý Švéd se spolujezdcem Britem Elliottem Edmondsonem nejrychlejší ve třídě RC2 na 17 z 19 rychlostních zkoušek. Po zničení zavěšení jejich vozu Škoda Fabia Rally2 evo, skončili v této kategorii až druzí. Solbergův cíl pro letošní ročník keňské klasiky je jasný: „Safari Rally v Keni je nejtěžší v celém kalendáři, podmínky na trase jsou často nepředvídatelné. Jde o to jet rozumnou rychlostí, starat se o vůz a vyvarovat se chyb. Škoda Fabia RS Rally2 je pro tuto výzvu tím pravým vozem.“ Po vítězství v kategorii WRC2 na Švédské rally se Oliver Solberg aktuálně dělí o vedení v celkovém hodnocení této kategorie s vítězem Rallye Monte-Carlo Yohanem Rosselem.

Za tým Toksport WRT pojede také Gus Greensmith, který má za sebou již dvě „Safari“. Společně se švédským spolujezdcem Jonasem Anderssonem zahájí Brit v roce 2024 sezónu v kategorii WRC2 právě v Keni. Greensmith si klade vysoké cíle: „Je fantastické být opět se značkou Škoda. V roce 2023 jsme společně dosáhli velkého úspěchu. Ale nyní je mým cílem v kategorii WRC2 být ještě o jedno místo výše a získat titul.“

Kajetan Kajetanowicz se stejně jako Greensmith nezúčastnil Rallye Monte-Carlo ani Švédské rally, Safari Rally v Keni tak bude také jeho prvním podnikem kategorie WRC2 v této sezóně. „Kajto“ a navigátor Maciej Szczepaniak z Polska, kteří jedou s vozem Škoda Fabia RS Rally2 připraveným týmem RaceSeven, jsou o krok před dvojicí Solberg/Edmondson a Greensmith/Andersson: na Safari Rally v Keni zvítězili v kategorii WRC2 již dvakrát v letech 2022 a 2023. V loňském roce Kajetanowicz tímto vítězstvím položil základ k zisku titulu v kategorii WRC2 Challenger. „Do Afriky se však vracíms pokorou – není to procházka růžovým sadem, ale extrémně nepředvídatelná rally,“ dívá se dopředu.

Škoda má v silné konkurenci 13 vozů kategorie WRC2 velké zastoupení. Kromě Solberga, Kajetanowicze a Greensmithe spoléhá na vůz Rally2 z Mladé Boleslavi dalších pět jezdců. Daniel Chwist z Polska a Miguel Díaz Aboitiz ze Španělska se utkají s domácími Karanem Patelem, Sammanem Singhem Vohrou a Aakifem Viranim.

Po posledních třech letech, kdy se Safari Rally v Keni konala v červnu, se letošní ročník vrací do tradičního velikonočního termínu. Počasí by proto mohlo být ještě méně předvídatelné. Silné deště si mohou vynutit zrádné přejezdy přes vodu a snadno proměnit obvykle prašné šotolinové rychlostní zkoušky v pořádnou bahenní lázeň. Proto předpisy protentokrát umožňují týmům vybavit své vozy takzvanými „šnorchly“. Speciálně zkonstruované sání na horní straně čelního skla zajistí, že motor je i při průjezdu brodem zásobován vzduchem a nikoliv vodou.

Safari Rally v Keni zahrnuje 19 rychlostních zkoušek o délce 367,76 kilometru. Jako „předkrm“ ve čtvrtek (28. března) pobaví fanoušky krátká show stage na předměstí hlavního města země, Nairobi. V pátek bude následovat šest rychlostních zkoušek o celkové délce 127,58 kilometru. V sobotu je na programu nejdelší etapa rally s dalšími šesti měřenými úseky o celkové délce 160,96 kilometru. Na neděli zbývá šest rychlostních zkoušek. Slavnostní vyhlášení na stupních vítězů se bude konat po ikonické rychlostní zkoušce „Pekelná brána“ přibližně v 15:15 místního času.

Pořadí kategorie WRC2/Jezdci (po 2. ze 13 rally)

1. Yohan Rossel (F), Citroën, 25 bodů
2. Oliver Solberg (S), Škoda, 25 bodů
3. Sami Pajari (FIN), Toyota, 18 bodů
4. Pepe López (E), Škoda, 18 bodů

Pořadí kategorie WRC2 Challenger (po 2. ze 13 rally)

1. Pepe López (E), Škoda, 25 bodů
2. Sami Pajari (FIN), Toyota, 25 bodů
3. Georg Linnamäe (EST), Toyota, 18 bodů

Zdroj: Škoda Auto