Squash prolomil olympijské prokletí a měl by se objevit na Hrách v Los Angeles

Pomáhal jim fenomenální tenista Roger Federer, několikrát se dostal do finálního shortlistu, mnoho let usiloval o to být součástí rodiny olympijských her. Squashi by se to mělo povést až nyní! Pořadatelé OH v Los Angeles v roce 2028 si ho vybrali a volbu posvětila výkonná rada Mezinárodního olympijského výboru. Vše ještě musí oficiálně schválit kongres MOV v příštím týdnu v Bombaji. „Je to skvělá zpráva po těch letech, ve kterých jsme byli několikrát velmi blízko. Dočkali jsme se toho po třiceti letech existence českého squashe,“ prohlásil Tomáš Cvikl, předseda České squashové asociace. Tento dynamický raketový sport je v USA na vzestupu a olympijské posvěcení pro něj znamená velké zadostiučinění a významný impuls.

Squash měl velkou šanci na zařazení do olympijského programu už pro Paříž 2024. Vše vypadlo naprosto ideálně – francouzští hráči byli na čelních pozicích a tehdejší francouzský předseda světové squashové federace se pohyboval vysoko v tamním olympijském výboru. Jenže pařížští organizátoři mezi nové sporty vybrali breakdance, sportovní lezení, skateboarding a surfing. „Hodně se to v našem sportu řešilo, ale já spíše prožíval ty první snahy v roce 2012 a 2016, kdy squash podpořila tehdy celá tenisová špička s Rogerem Federerem a stejně to bylo málo,“ popsal Jakub Solnický, úřadující český šampion.

Squashisté už pomalu ztráceli naději. Aktuální schválení výkonnou radou MOV znamená pro celý tento sport velkou událost. „Je to senzace, naprostá. Probudil jsem se a nemůžu tomu uvěřit. Je to splněný sen a věřím, že to squashi pomůže v dalším rozvoji,“ prohlásil Viktor Byrtus, přední český hráč. Squash patří mezi fyzicky nejvíce namáhavé sporty, nejprestižnější akce se hrají ve skleněném kurtu, který je možný instalovat na atraktivních místech – například u egyptských pyramid, v nádražní hale v Chicagu nebo na střeše pětihvězdičkového hotelu v Šanghaji.

Přijetí na OH nás posune na vyšší úroveň, je to pro všechny velká výzva a motivace. A snad to také přitáhne více juniorů, hlavně v Evropě je v tomto ohledu vidět stagnace. A samozřejmě to znamená přístup k dalším finančním prostředkům, což by pomohlo dalšímu strukturálnímu rozvoji,“ prohlásila Anna Serme, dlouhodobě jedna z nejlepších českých hráček. Pořadatelé olympiády v Los Angeles v roce 2028 si vybrali squash společně s dalšími čtyřmi sporty. Není to náhoda, tento dynamický raketový sport je v USA na vzestupu. „Hraje ho tam obrovský počet lidí, univerzitní squash se stále zlepšuje. Myslím, že USA má na to být velmocí squashe,“ dodal Viktor Byrtus.

Česko má talentované hráče

Domácí hráči se pravidelně umisťují na předních příčkách v rámci evropských turnajů. Například Viktor Byrtus ovládl mistrovství Evropy juniorů. „Určitě máme na to, aby se na olympijské hry dostal český squashistka nebo squashistka. Zatím ale neznáme postupový klíč, zda se bude jednat o redukovaný žebříček atd. Vnímáme to také jako závazek k tomu, abychom pracovali ještě usilovněji,“ prohlásil Tomáš Cvikl, předseda České asociace squashe.

Foto: Irena Vanišová