Squashistka Kolářová nastoupí do mistrovství republiky. Přípravu zahájila v aquaparku

Slavnostní ráz bude mít letošní mistrovství republiky ve squashi. Důvodů je celá řada. Tak třeba: ve hře jsou nejcennější domácí kovy a šampionát se uskuteční (od 9. do 12. března) v atraktivním prostředí Galerie Harfa. Navíc v roce, kdy si jeho vyznavači připomínají třicátou sezonu svého sportu v Česku. „Squash je krásná hra, které se můžete věnovat od dětství do stáří. Moc bych si přála, aby nadšenců jako jsem já přibývalo a po drobném poklesu zájmu se znovu odrazila a zviditelnila,“ líčí favoritka ženského pavouka Olga Kolářová. Pětinásobná šampionka a trojnásobná maminka hraje squash pětadvacet let. „Téměř celou jeho českou historii. To je dost děsivé,“ směje se.

Raketu vzala poprvé do ruky ve dvanácti letech v Praze na Strahově. „Rodiče pro mě hledali sport, na který budu schopná dojít sama ze školy. Chtěli, abych byla soběstačná. Vylezla jsem na kopec, byla tam obrovská skupina dětí, squash právě prožíval svůj boom,“ vybavuji si Kolářová. Předtím dělala balet a moderní gymnastiku. „Když jsem se soustředila, stoupla jsem si na špičky a ostatní se mi smáli,“ vypravuje a přiznává, že talentu příliš nepobrala. „Byla jsem ale umanutá, říkala si, že se to musí poddat a všechno jsem si vydřela,“ popisuje sympatická blondýnka, která v roce 2012 vystoupala až na 43. příčku světa.

O podobném umístění se dnes může většině jejích následovnic jen zdát. „Jsou to juniorky nebo čerstvé ženy, které se teprve snaží začít jezdit na profesionální turnaje. Sbírají zkušenosti, ale chvilku jim to potrvá,“ neláme hůl nad mladou generací. Radit by mohla, ale zdráhá se. „Squash je o zkušenostech, trpělivosti, o hodinách strávených na kurtu při trénincích i zápasech. Výdrž je klíčová,“ míní Kolářová a  doplňuje: „Konkurence je vážně obrovská.“

Jediná česká squashistka, která v poslední době překonala maximum Kolářové, je Anna Serme. Členka SKS Modrý svět se loni v březnu posunula na 38. pozici mezinárodního žebříčku PSA. Na mistrovství republiky ji však neuvidíme, jelikož přerušila kariéru kvůli těhotenství. Chybět chce jen krátce, dítě má přijít na svět v červnu a nejpozději v září plánuje začít s tréninkem. O brzkém návratu nepochybuje a za svůj vzor označí právě Kolářovou. „I se třemi dětmi dokáže být výjimečně aktivní. Pamatuji se, jak se vracela poprvé a byla v neuvěřitelné formě,“ oceňuje Serme.

Rozhodně to jde,“ neodrazuje nastávající maminku Kolářová. Lehké to ovšem nebude. „Třeba já si myslela, že do půl roku budu zpátky v advokátní kanceláři. Je to už osm let a ještě tam nejsem,“ neskrývá vystudovaná právnička a sportovkyně, která si dva české tituly připsala po narození potomků. Své děti miluje, mateřství ovšem nepopisuje jako období, ve kterém je vše zalité sluncem a středobodem je stále usměvavá a načesaná žena. „Překvapilo mě, s jakým minimem spánku dokáže člověk fungovat,“ říká. A v jejím, i Serme případě, také trénovat.

Nyní už Kolářovou málo co vyvede z míry, především se cítí být zběhlá v logistice. „Jsou jarní prázdniny a v tuto chvíli mám za sebou první tréninkovou jednotku s dětmi v aquaparku,“ hlásí vesele. Na přípravu na kurtu si čas – jak pevně věří – najde. „Do šampionátu bych chtěla trénovat každý den,“ prozradí favoritka. S tímto označení si hlavu neláme. „Pro mě je nejdůležitější dorazit ve fyzické pohodě. Pokud se mi povede natrénovat, tak si docela věřím,“ sděluje. Mistrovství republiky pro ni vždy znamená výzvu. „Skleněný kurt, atmosféra nákupního centra… Už se moc těším a jsem sama zvědavá, jak vše dopadne,“ zakončuje odhodlaně. Do turnaje naskočí během pátečního dne, finálové duely jsou na programu v neděli.