TOI TOI Cup bude startovat v Mladé Boleslavi

Tisková konference v restauraci U medvídků v Praze odstartovala cyklokrosovou sezonu. Českému poháru propůjčila společnost Toi Toi  svůj název již po čtrnácté. Seriál opět přináší něco nového, v letošním ročníku rozšiřuje počet závodních kategorií o mladší žáky, mladší žákyně, starší žákyně a juniorky, tedy o pohár se pojede v deseti kategoriích. Navíc se budou samostatně vyhlašovat tři nejlepší jezdci a ženy kategorií U23.

Po špatných výsledcích na MS jsme přemýšleli jak po organizační i sportovní stránce se dostat tam, kde jsme byli dříve, když jsme vozili medaile. Od jara je cyklokrosová komise nebývale aktivní, tolik setkání a videokonferencí jsme dlouho neměli. Podpoříme hlavně závody juniorek, tam vidíme velký potenciál k medailím,“ řekl předseda komise cyklokrosu ČSC Petr Balogh.

Naše některé závody se měly jet jako podniky první kategorie, ovšem vzhledem ke koronavirové krizi se pojedou jako závody druhé kategorie. Většinu z nich uvidíme v přímých televizních přenosech, tak tomu mělo být i v případě prvního závodu v Mladé Boleslavi, ale do tohoto termínu se přesunulo silniční MS, takže budeme mít vstupy ze závodu žen a ve 20:30 osmdesát minut záznamu. I z dalších závodů se můžeme těšit na půlhodinové záznamy. Dá se říci, že cyklokros je opět televizní sport,“ říká Balogh. Toi Toi Cup vyvrcholí 12. prosince v Kolíně, mistrovství republiky je naplánováno na 9. ledna do Jabkenic.

Balogh zbilancoval i zajímavá čísla z loňské sezony. Na podnicích Toi Toi Cupu startovalo 2700 jezdců ze 14 států. „Stále se blížíme k našemu snu, jakémusi Středoevropskému poháru. Ohlasy ze zahraničí jsou prakticky jen kladné na organizaci závodů, tratí i sportovního zápolení. V hlavách máme již i MS 2024 v Táboře. Věříme, že se podaří nastartovat generaci, která již na tomto MS uspěje, usilovně na tom pracujeme. Nyní pracujeme i na závodu SP, který se pojede 15. listopadu v Táboře. Věříme, že se nestane nic, proč bychom jet nemohli. A naší snahou je jet závody za každou cenu i kdybychom to museli dělat bez diváků,“ dodal Balogh, který poděkoval za přízeň všem partnerům – ČSC, městům, krajům či firmám Škoda, Strabag, Cube, Force, Skupina ČEZ a dalším.

Můj stav k cyklokrosu je stále pozitivní. Firma naštěstí není orientována pouze na sport a kulturu, ale hlavně na stavebnictví, takže doufáme, že to ještě pár let vydrží. Jsem srdcem sportovec, tělem funkcionář a mám letos na kole najeto 600 kilometrů,“ přidal jednatel společnosti Toi Toi Karel Svoboda.

Prezident Českého vazu cyklistiky Petr Marek zdůraznil, že cyklokros má stabilně v rodině cyklistických odvětví v ČSC velmi dobré postavení. „Vnímáme jej jako jednu ze stěžejních disciplín, pořadatelé dělají závody národní i mezinárodní na velmi vysoké úrovni a zároveň jezdci přinášejí výsledky.“ 

Organizačnímu týmu závodu v Mladé Boleslavi dlouhodobě velí Antonín Ungerman. „Děkuji za důvěru, že opět můžeme otevřít úvodním závodem seriál. Jsou to však za současných hygienických podmínek stresy. Pojede se na trati, kde se bojovalo o medaile při ME 2013 a na mistrovství ČR o pět let později. Okruh je rovinatý, ale když zaprší tak pěkně těžký. Přihlášeno je již nyní 370 závodníků ze 13 zemí. První vyjedou na trať kadetky v 9:40, hlavní kategorie odstartují ve 13:25 (ženy) a ve 14:35 (muži). Prosíme diváky aby důsledně dbali bezpečnostních opatření a k trati přišli nejlépe s rouškami.“ 

Na zájem zahraničních jezdců upozornil i reprezentační kouč Petr Dlask. „O naše závody je v cizině zájem nejen pro elitní kategorie, ale i pro mládežnické. Přihlášeno je 77 cizinců a mezi nimi například Francouzka Marion Norbert Riborolleová, úřadující mistryně světa U23, nizozemský krosař David van der Poel, jezdci z Francie, z Itálie přiveze závodníky bývalý mistr světa Daniele Pontoni,“ řekl Petr Dlask.

S první sezonou po návratu z Belgie rozhodně na českých okruzích nebyl spokojen Michael Boroš. „Bohužel moc úspěšná nebyla, naopak byla jedna z nejhorších. Přes léto jsem toho hodně udělal, za sebou mám již i první velký závod ve švýcarském Badenu.“ Tam dojel desátý v prvním závodu seriálu EKZ Cross tour. K prvnímu reprezentačnímu soustředění dodal. „Já si myslím, že pro všechny to bylo pozitivní hlavně tréninkem na písku, který se u nás těžko hledá. Všechny to bavilo a doufám, že to pomůže. A kde bych se chtěl pohybovat. Chci se znovu poprat o prvenství v Toi Toi Cup a zabojovat o mistrovský titul. Na mezinárodní scéně bych se chtěl dostat tam, kde jsem se pohyboval dříve, tedy  kolem desítky.“