Toyota Gazoo Racing nasadí na Dakar čtyři posádky a nový speciál GR DKR HILUX T1+

Do příštího závodu Rallye Dakar, pořádaného od 2. ledna v Saudské Arábii, nasadí TOYOTA GAZOO Racing celkem čtyři posádky. Stejně jako v roce 2021 bude leaderem továrního týmu Nasser Al-Attiyah s navigátorem Mathieuem Baumelem. Giniel de Villiers pojede s navigátorem Dennisem Murphym. 

Na svůj druhý Dakar se vrátí Henk Lategan a Brett Cummings, Shameer Variawa nyní bude tvořit posádku s navigátorem Daniem Stassenem. Kromě toho tým nasadí zbrusu nový speciál Toyota GR DKR Hilux T1+ v souladu s aktualizovanými předpisy pro kategorii T1. Tento tovární prototyp, dočasně s povrchovou úpravou nezpracovaných uhlíkových vláken, prochází testováním v rámci příprav na oficiální odhalení ještě během letošního roku. 

Tým využije zkušeností ze závodu Dakar 2021 a opět vsadí na kombinaci zkušených specialistů, především Nassera a Giniela, za současné podpory Henka coby nadějné posily tohoto sportovního odvětví. Shameerovým cílem bude vylepšit 21. místo, kterého dosáhl v předchozím ročníku závodu.

Nasser (Katar) a Mathieu (Francie), vítězové Dakaru 2019, po absolvování letošního ročníku Dakaru překonali všechny soupeře na Andaluské rallye, jakož i cross country rallye Baja Espaňa Aragon. Tato dvojice, která třikrát po sobě vyhrála pohárový seriál FIA World Cup for Cross-Country Bajas, bude při svém dakarském návratu v roce 2022 usilovat o čtvrté vítězství v tomto vytrvalostním závodu. Giniel a Dennis (oba z Jihoafrické republiky) úspěšně čelí konkurentům v národním cross-country šampionátu Jihoafrické republiky (SACCS), který je zároveň pomyslnou zkouškou pokračujícího vývoje Toyoty Dakar Hilux. Uvedená dvojice po třech ze sedmi kol jede na samotném čele uvedeného seriálu a bojuje o zisk titulu.

Kvůli nehodě v páté etapě Dakaru 2021 byli Henk a Brett z Jihoafrické republiky nuceni odstoupit poté, co předvedli vysoce konkurenceschopné výkony ve 3. a 4. etapě závodu, nyní jsou však připraveni ukázat svoji formu v souboji se zkušenějšími posádkami, které mají před sebou. Henk si získal pozornost celého světa již při své dakarské premiéře a nyní tento mladý jezdec z Johannesburgu, mimochodem několikanásobný mistr SACCS, hodlá své předchozí zkušenosti v plné míře zúročit.

Tým čtyř vozů v neposlední řadě završují Shameer a Dannie, rovněž z Jihoafrické republiky. Shameer, několikanásobný držitel jihoafrického mistrovského titulu, absolvoval svůj první Dakar v roce 2021, ale nyní jej bude v roli navigátora doprovázet Danie. Danie se dakarského závodu zúčastní poprvé, ale díky společnému tažení v šampionátu SACCS po Shameerově boku lze očekávat dokonalou souhru této posádky.

V souladu s filozofií TOYOTA GAZOO Racing „vyrábět stále lepší auta“ tým pokračoval ve zdokonalování modelu Hilux. Pro ročník 2022 vyvíjí novou verzi Toyoty Dakar Hilux v souladu s nejnovějšími regulemi. Nová Toyota GR DKR Hilux T1+ využije komponenty z Toyoty Hilux představené v roce 2018, která své kvality prokázala mj. vítězstvím v ročníku 2019; v nové verzi se však uplatní řada vylepšení vč. robustnějšího obutí – pneumatiky se zvětšily ze 32 na 37″ a širší je i běhoun (320 namísto dřívějších 245 mm). Nový vůz též používá delší zdvih odpružení – dřívější maximum 280 mm narostlo na 350 mm.

Pod kapotou najdeme dvojitě přeplňovaný benzínový agregát 3,5 litru V6 ze zbrusu nové Toyoty Land Cruiser 300, s nímž jsme se mohli seznámit i v nové nepřehlédnutelné verzi GR-S tohoto kultovního modelu. Uvedený motor standardě disponuje maximálním výkonem 305 kW při 5200 ot/min a točivým momentem 650 Nm od 2000 ot/min. V závodní úpravě jsou však uvedené hodnoty podstatně vyšší.

Za situace, kdy si soutěžní týmy TOYOTA GAZOO Racing připisují přelomová vítězství v soutěžích WEC a WRC, se pozornost soustředí na nejnovější Toyotu Hilux, jejíž odhalení se připravuje na závěr roku 2021. Zatímco tým WEC čelí soupeřům na asfaltových okruzích a tým WRC baví fanoušky na rallyových závodech celého světa, s uvedeným rallyovým týmem je nutno počítat v nejikoničtějším cross-countryovém podniku motoristického sportu, kterým je Rallye Dakar.

Dakar 2022 se opět pojede výhradně v saudskoarabské poušti, avšak tentokrát povede trasa závodu proti směru hodinových ručiček. Závod odstartuje 2. ledna na severu ve městě Ha’il a povede jižním směrem přes poušť přezdívanou „Pustá končina“. Odpočinkový den je naplánován na 8. ledna v Rijádu, hlavním městě Saudské Arábie, načež závod zamíří jihozápadně do cíle ve městě Džidda (14. ledna).

Samotný závod začne prologem, který určí startovní pozice pro první etapu. Součástí podniku budou i dvě etapy v podobě okruhu, nicméně podrobnosti budou ze strany pořadatelů teprve oznámeny. A v neposlední řadě se uskuteční i klasická maratonská etapa, kdy posádky vyrazí z hlavního bivaku na přenocování v tábořišti bez technické podpory s následným návratem za servisními týmy v hlavním bivaku. Jde o mimořádně náročnou část závodu, která často hraje v celkovém umístění klíčovou roli.

Finální podoba trasy Rallye Dakar 2022 bude teprve oznámena, nicméně lze očekávat, že terénní podmínky budou hodně podobné ročníkům 2020 a 2021.

Glyn Hall, šéf týmu: „Máme radost, že můžeme oznámit složení týmu z velké části podobné loňské sestavě. S Nasserem a Ginielem coby leadery našeho tažení, společně se stále sebejistějším Henkem, se na ročník 2022 dakarské rallye mimořádně těšíme. Náš nový GR DKR Hilux T1+ se vyvíjí dobře a jsme si jisti, že díky tomuto novému vozu posuneme v lednu naši konkurenceschopnost na ještě vyšší úroveň.“

Nasser Al-Attiyah: „Mám velkou radost, že se vracím s týmem TOYOTA GAZOO Racing na Dakar 2022. Společně jsme tento závod v roce 2019 vyhráli a nyní nám hraje do karet nová připravovaná střela. S netrpělivostí vyhlížím vše, co nás čeká, zejména s novou Toyotou GR DKR Hilux T1+, která je bezesporu rychlejší a schopnější než předchozí vůz.“

Giniel de Villiers: „Dakar je jedním z nejtvrdších závodů planety, ale novému Hiluxu dokonale vyhovuje. Nová kola, zdvih odpružení a zejména přechod na přeplňovaný benzínový motor z Land Cruiseru bude pro naše tažení obrovskou změnou. Motor má skvělou odezvu a umožňuje nám s tímto novým vozem jet skutečně na limitu. Saúdská Arábie se ukázala jako důstojný pořadatel tohoto závodu, což očekáváme i v ročníku 2022.“

Henk Lategan: „Moje první ochutnávka Dakaru v roce 2021 byla úžasná, ale bohužel náš postup zhatila nehoda v páté etapě. I tak jsem si ale jist, že máme tempo jet na čele závodu a nasazení nového vozu s přeplňovaným benzínovým motorem by mělo přinést napínavý souboj.“

Mathieu Baumel: „Dakarská rallye je úžasná výzva, a tak se již těším na návrat do Saudské Arábie s Nasserem, abychom se opět utkali o vítězství. Nový vůz je velice slibný, a pokud můžeme soudit z prvního testování, nový benzínový motor společně s delším zdvihem odpružení a většími koly by mohl přinést nárůst výkonu, vyšší míru kontroly i lepší ochranu před defekty, což jsme v nedávné minulosti postrádali.“

Dennis Murphy: „Závodění s Ginielem v seriálu SACCS je z mého pohledu neocenitelné. Nyní mám možnost pro něj navigovat na Dakaru, a co je ještě lepší, bude to s novým vozem GR DKR Hilux T1+. Vůz je to zajímavý v mnoha ohledech, ale díky zvětšení kol společně s delším zdvihem bude nejen rychlejší, ale také bezpečnější pro posádku.“

Brett Cummings: „Zdá se, že navigování s T1+ bude o něco snazší, zejména s digitálním itinerářem trasy zabudovaným do palubní desky. V Hiluxu dřívějšího provedení bylo čtení itineráře při prudkém brzdění nebo zrychlování často hodně těžké. Teď by měl tento problém díky delšímu zdvihu a větším kolům odpadnout.“

Danie Stassen: „Účast na Dakaru pro mne byla jako sen. Mám nyní příležitost společně se Shameerem nastoupit do nejtěžšího závodu světa a již se nemohu dočkat, až odstartujeme. Závodíme společně v jihoafrickém šampionátu, takže se navzájem dobře známe. Ale Dakar je příslibem mnohem větší výzvy, větší než cokoli, co jsme v minulosti společně absolvovali.“