Toyota připravuje na rallye Dakar nový speciál GR DKR Hilux

Soutěžní tým TOYOTA GAZOO Racing potvrdil, že na Rallye Dakar 2022 postaví proti soupeřům zbrusu nový vůz GR DKR Hilux T1+. Zcela nové provedení právě zakončilo vývojovou fázi prototypu a v příštích týdnech budou probíhat další úpravy a ladění před samotným zahájením dakarské rallye počátkem ledna příštího roku. Nový vůz je v rámci programu Toyota Dakar největším technologickým skokem od samotného počátku v roce 2011. Automobilka využívá účasti na Rallye Dakar ke zlepšování svých vozů. 

Nový GR DKR Hilux T1+ je poháněn dvojitě přeplňovaným agregátem 3,5 litru V6 z nové ikonické Toyoty Land Cruiser 300 GR Sport. V porovnání s předchůdcem dosahuje vyššího točivého moment za nižších otáček a přínosem je i pokles hmotnosti motoru, ačkoli celková hmotnost vozu v souladu s předpisy narostla na 2000 kg. Výkonové parametry nového motoru se řídí pravidly FIA, a jednotka proto nabízí max. výkon 298 koní a cca. 660 Nm točivého momentu, tedy přibližně na úrovni parametrů sériové jednotky.

S ohledem na špičkové schopnosti sériového dvojitě přeplňovaného agregátu pro Land Cruiser 300 V6 mohl tým tuto jednotku použít bez výraznějších úprav. Používá se tak standardní systém přeplňování od Toyoty, jakož i standardní mezichladič. Pro soutěžní účely bylo nutné změnit orientaci mezichladiče, ale samotná komponenta zůstává v sériové podobě, neboť sama o sobě garantuje extrémní účinnost.

Vůz dále používá systém zavěšení kol, jehož zdvih se zvýšil z 280 na 350 mm, aby posádka mohla naplno využít předností nového obutí, zvětšeného z 32 na 37″; pneumatiky jsou krom toho širší (nárůst z 245 na 320 mm).

Větší obutí nového vozu je ještě zvýrazněno litými koly. Kola vozu byla nedílnou součástí programu vývoje T1+ již od samotného počátku, a tým se navíc rozhodl neupravovat povrchovou úpravu, kde zaujme přirozený vzhled hliníku, jehož výhodou je i přirozené vyzařování tepla.

Co se interní konstrukce týče, Hilux zachovává uspořádání s motorem uprostřed, které používá již od Dakaru 2016; totéž platí pro základní uspořádání kokpitu. V souladu se změnou předpisů pro kategorii T1+ nyní vůz poveze pouze dvě náhradní pneumatiky – oproti dříve používaným třem.

Nový vůz se chlubí nejnovějším designem lakování, které je sladěno s válečným zbarvením týmů WEC a WRC. Nová Toyota GR DKR Hilux, která se též zúčastní mistrovství FIA World Rally-Raid Championship 2022, tak neomylně zapadá do sestavy soutěžních vozů týmu TOYOTA GAZOO Racing k nasazení do soutěží světového šampionátu. Přestože je Dakar Hilux již řadu let součástí rodiny GAZOO Racing, všechny tři týmy světového šampionátu nyní používají ikonické písmenné označení GR – to zároveň posiluje propojení mezi soutěžními vozy Toyota a atraktivní nabídkou modelů s identickými písmeny, určenými do běžného silničního provozu.

Pro Dakar 2022 tým připraví čtveřici vozů Hilux ve zbrusu novém provedení GR DKR T1+, přičemž v čele útoku TOYOTA GAZOO Racing pojede Nasser Al-Attiyah z Kataru společně s francouzským navigátorem Mathieuem Baumelem. Týmovým kolegou uvedených vítězů Rallye Dakar 2019 bude opět Giniel de Villiers (vítěz Dakaru 2009); Jihoafričanovi bude v ročníku 2022 dělat navigátora Dennis Murphy.

Na Dakar se vracejí Henk Lategan a Brett Cummings z Jihoafrické republiky, jejichž cílem po nehodě v páté etapě dakarského ročníku 2021 je předvést rychlé tempo až do samotného konce závodu. Volantu posledního z vozů sestavy se ujme Shameer Variawa s navigátorem Daniem Stassenem (oba JAR).

Tým TOYOTA GAZOO Racing své zkušenosti z mimořádně náročné soutěže Dakar 2022 opět přetaví ve vývoj stále lepších automobilů.

Tým absolvoval závěrečnou zkoušku uplynulý víkend v Jihoafrické republice a následně se vozy počátkem letošního prosince připraví na odeslání do Saudské Arábie. Finální podoba trasy Rallye Dakar 2022 bude teprve oznámena, nicméně lze očekávat, že terénní podmínky budou hodně podobné ročníkům 2020 a 2021.

Glyn Hall, šéf týmu: „Vývoj naší zbrusu nové Toyoty GR DKR Hilux T1+ v několika posledních měsících ohromně postoupil kupředu, a tak již s jistotou víme, že je na Rallye Dakar připravena. Oficiálně jsme tak zakončili prototypovou fázi tohoto vozu a nyní již jej budeme zdokonalovat tak, aby byl včas hotov před lednovým závodem. Nový motor z Land Cruiseru se již od prvotní fáze ukazuje jako spolehlivý a jeho nasazení v sériové podobě znamená, že nemusíme motor zbytečně namáhat ve snaze vymáčknout z něj maximální výkon.“

Nasser Al-Attiyah: „Nový vůz mě nepřestává ohromovat. Až mě překvapuje, jak náročný terén dokážeme s novým větším obutím zvládat. Motor poskytuje vynikající výkon i točivý moment.“

Giniel de Villiers: „V několika posledních měsících jsme na novém voze odvedli spoustu práce a myslím si, že jsme již velmi blízko ideálnímu nastavení. Motor z Land Cruiseru je pro mě zlatým hřebem, protože je hodně výkonný a v dosavadním testování se ukazuje jako spolehlivý.“

Henk Lategan: „Na závodění s novým T1+ na Dakaru 2022 se již těším, zejména když jsem přišel o možnost si nový vůz vyzkoušet kvůli svým závazkům v šampionátu SACCS. Nicméně jsem ale mohl vůz dostatečně otestovat a nové obutí i zavěšení kol je opravdu senzační.“

Shameer Variawa: „Nový motor V6 byl od samotného počátku ohromující. V šampionátu SACCS propaguji variantu V8, ale již se nemohu dočkat, až se za volant nového vozu konečně posadím.“