Do projektu Run & Plog se přihlásilo 1200 běžců

Vybrat si certifikovanou trasu, odběhnout minimálně 5 kilometrů nebo klidně celý maraton a na závěr uklidit odpadky v okolí. O ekologický způsob běhání je čím dal větší zájem. To dokazují čísla z prvního ročníku Run & Plog v rámci Mattoni Free Run, do kterého se během tří měsíců zaregistrovalo skoro 1200 běžců a vybralo se 425 plastových pytlů s odpadem. „Moc rádi bychom v tomto projektu pokračovali. Propojil se v něm sport s ekologickým přístupem a společenskou odpovědností,“ prohlásil Carlo Capalbo, prezident organizace RunCzech.

Plogging je aktivita kombinující běhaní a sbírání odpadků. Rozmohl se ve Švédsku v roce 2016 a o dva roky později ho Asociace společenské odpovědnosti dostala také do Česka. Společně s RunCzech se pak přetransformovala do atraktivní podoby Run & Plog pod záštitou projektu Mattoni Free Run, kde mají zájemci k dispozici více než 90 atletickým svazem certifikovaných tras. A k tomu navíc 55 koučů, kteří pomohou při tréninku po celé republice. Každý dostal personalizované startovní číslo, diplom ke stažení nebo digitální cílovou medaili.

Projekt spojuje pohyb, který je prospěšný pro tělo i mysl, a péči o naši planetu. Lidé tradičnímu tréninku dávají nový rozměr a odpadky při běhu vrací do recyklačních kontejnerů,“ zhodnotil výhody Capalbo. Účastníci se tak zaměřili na sbírání například nápojových kelímků, které se rozkládají kolem 50 let nebo respirátorů s rozkladovou dobou 100 let. Ale také na další odpadky, které se válí v přírodě. „Bylo skvělé, že lidé organizovali hromadné akce. Dali nám pak vědět, kolik tašek s odpadem vybrali a většinou nám posílali z toho fotografie pro dokumentaci.“

Účastníci od srpna do konce října naběhali přes 4 200 kilometrů. Nejvíce se uklízelo v Praze, v Moravskoslezském kraji a ve Středních Čechách. „Je skvělé, že RunCzech rozšířil tradiční běhy o eko friendly aktivitu. Kéž by každý běžec dal tradičnímu tréninku nový rozměr a alespoň občas při běhu myslel také na naši přírodu. Z běhu si odnese nejen lepší kondičku, ale také dobrý pocit,“ dodává ke spolupráci Lucie Mádlová, výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti. 

Mattoni Free Run – Run & Plog zaznamenalo také zahraniční účast ze Slovenska, Polska a Španělska. „Jsme rádi, že se do Run & Plog zapojilo velké množství běžců a společně se nám podařilo vyčistit běžecké trasy od pohozených odpadků. Těšíme se na další výzvy, které připravujeme na příští rok. Zájemci si ale na trasách Mattoni FreeRun můžou zaběhat kdykoli. Stejně tak se připojit do skupiny s trenérem, který na příslušné facebookové stránce sdružuje zájemce o společný výběh, a to naprosto zdarma,“ dodává Eva Straškrábová, brand manažerka Mattoni.