Tradiční mistrovství České republiky ve windsurfingu se konalo v chorvatské Viganji

Letošní mistrovství proběhlo v týdnu od 20. července a opravdu se vydařilo. „Nejlepší vítr za posledních deset let, šest dnů ze šesti na vodě. Odjelo se sedm eliminací ve slalomu, 12 rozjížděk na foilu a k tomu bylo na startu přes 50 závodníků,“ pochvaluje si olympionik Patrik Hrdina. Závod pořádala YFA, ředitelem závodu byl Pavel Winkler, hlavním rozhodčím Marek Pavlovský.

Závodilo se ve čtyřech disciplínách – Course Foil, Funboard Slalom, BIC Techno 293 Slalom a mimo MČR ve třídě BIC Techno 293 Course. Na startu nechyběla téměř celá česká špička ani zahraniční závodníci z Chorvatska, Slovinska, Maďarska a Rakouska. Mezi nimi i několik bývalých či současných olympioniků.

Nejpočetněji obsazenou kategorií byl Funboard Slalom, ve které závodilo 34 surfařů. Zvítězil Chorvat Luka Mratovič, účastník několika olympiád, druhý byl Petr Čech, mladý nadějný surfař, který se vydává cestou profesionálních světových závodů PWA, a třetí skončil další Chorvat Marko Sekulič.

V českém pořadí byl na druhém místě za Petrem Čechem celkově čtvrtý Jakub Zima a na třetím místě celkově sedmý Patrik Hrdina.

Ve slalomu mám bronz a radost větší, než kdybych vyhrál. Poprvé jsem bral bronz v roce 1985… Být na stupních s mladými je lepší, než bojovat s dědky, i když Stojan Vidakovič a Lukáš Neumann jsou fakt dobří. Ale dravé mládí za mnou – Adam Sadílek – mě hnal k neskutečným výkonům, do posledního momentu jsem si nebyl jistý ničím. Myslím, že medaili jsem bral letos naposledy, mladí se stále zlepšují a příští mistrovství už bude patřit jim,“ zhodnotil Patrik Hrdina

V disciplíně Course, tedy na foilech, zvítězil také Chorvat Luka Mratovič, druhý byl Jakub Zima a třetí další Chorvat Ante Berlengi. V českém pořadí bral stříbro Petr Čech a bronz Lukáš Neumann.

„Mladým to jde skvěle. Zejména teprve patnáctiletý David Drda je velký talent také dvacetileté holky Adéla Rašková a Kateřina Švíková se vůbec neztratily v poli. Je to velký příslib do budoucna této nové olympijské disciplíny pro Paříž 2024,“ hodnotil dále Patrik Hrdina.

Mladí surfaři závodili také ve vlastních disciplínách. V kategorii BIC Techno 293 Slalom zvítězila a mistryní České republiky se stala Kristýna Piňosová, na druhém místě skončila Barbora Švíková a třetí byla Nela Sadílková. Kategorii BIC Techno 293 Course ovládl Chorvat Maroje Škoro, druhý byl Lukáš Diviš a třetí Markéta Štěpánková.

Další mistrovství České republiky ve windsurfingu, tentokrát ve třídách Raceboard a Bic Techno 293 course proběhne v termínu od 27. do 30. srpna 2020 na Nových Mlýnech.