Úspěch Peugeotu na ECO Energy Rally Bohemia

O letošním červencovém prodlouženém víkendu se jakožto doprovodná soutěž tradiční Rally Bohemia konal již čtvrtý ročník závodu určeného pro elektrifikované automobily ECO Energy Rally Bohemia. I díky loňskému vítězství zde nemohly chybět vozy značky Peugeot. Tentokrát se na start postavily hned tři elektromobily Peugeot e-208. Jejich posádkám složeným z motoristických novinářů se podařilo úspěšně zdolat náročnou takřka čtyřdenní soutěž a přivezly značce Peugeot cenou trofej za druhé místo v poháru výrobců.

Téměř sedm set kilometrů závodní tratě

Už první pohled do harmonogramu ECO Energy Rally Bohemia 2021 napověděl, že letošní soutěž bude mimořádně náročná. Pro dvaadvacet přihlášených posádek bylo připraveno 688 kilometrů, z čehož více než polovina (373,5 km) připadala na měřené úseky RS (zkoušky pravidelnosti), v nichž účastníci kromě navigace museli věnovat velkou pozornost přesnému dodržování zadané průměrné rychlosti. Stejně jako na krumlovské eco-rallye, zahajujícím podniku ČeskoSlovenské trofeje elektromobility – Rally pravidelnosti v ECO Rally, by se začátek soutěže dal považovat za doslova „zkoušku ohněm“. Po nepovinné kalibraci se totiž postupně celé startovní pole vydalo na 33 km dlouhou RS, kterou navíc značně zkomplikovalo počasí. Některé úseky totiž představovaly doslova brodění tekoucí vodou.

Závod zkomplikovalo počasí

Kromě několika uzavřených zkoušek se posádky mohly těšit i na nevšední noční etapu naplánovanou na páteční večer, do níž spadala i dvě kola na okruhu v Sosnové. Pro značku Peugeot končil druhý den průběžným 3., 9. a 14. místem. Zásadní zlom pak přišel v RS 13, kdy závodníci z Peugeot Motorvize.cz týmu při předjíždění traktoru na úzké silnici prorazili hned dvě pneumatiky. Problém však posádka vyřešila za pouhé dvě a půl hodiny. S tímto zpožděním se pak startovní číslo 1 objevilo v uzavřeném parkovišti na libereckém náměstí. Nicméně pro Jana Novotného a Petra Jakuševa už byla šance obhájit loňské vítězství ztracena. Celkově se umístili na 12. místě.

Druhé místo v poháru výrobců

Závěr soutěže se pro značku Peugeot nesl ve znamení vytrvalého dohánění ztráty. Z boje o přední příčky totiž byly kvůli navigační chybě hned po první RS vyřazeni i nováčci soutěže, J. Nemrava a P. Ondráček (Peugeot Autohled.cz). I přesto se v průběhu rallye postupně posouvali nahoru, a to z šestnácté. pozice až na konečnou jedenáctou. To posádka L. Dittrich a M. Dittrich (AF Peugeot Team) absolvovala závod takřka bez zaváhání a dovezla do cíle svou e-208 na celkovém šestém místě, čímž výrazně pomohla značce Peugeot k druhému místu v poháru výrobců.

Bohumil Brejžek
Foto: Peugeot