V Jižní Americe se vyostří boj o titul mistra světa ve WRC2

Až se Chilská rally (28. září – 1. října) vydá na šotolinové cesty přibližně 500 kilometrů jižně od hlavního města Santiaga, bude současný vedoucí jezdec průběžného pořadí kategorie WRC2 Andreas Mikkelsen (Škoda Fabia RS Rally2) sledovat dění zpovzdálí. Nor jedenáctý podnik FIA Mistrovství světa v rally nenominoval mezi své bodované soutěže a vrátí se až na říjnovou Středoevropskou rally. Tím se otevírá prostor pro třetího Guse Greensmithe (Škoda Fabia RS Rally2), aby snížil svoji ztrátu na Mikkelsena. 

Na posádky, které se vydají na dlouhou cestu do Chile na jedenácté kolo FIA Mistrovství světa v rally, čeká jihoamerické jaro. Na rozdíl od očekávaných relativně nízkých teplot bude na šotolinových rychlostních zkouškách v okolí hostitelského města Concepción boj o titul v kategorii WRC2 velmi žhavý. Při neúčasti aktuálního vedoucího jezdce kategorie Andrease Mikkelsena (Škoda Fabia RS Rally2) mají pronásledovatelé šanci udržet rozhodnutí o mistrovském titulu otevřené minimálně do následující soutěže, kterou bude Středoevropská rally.

Pod tlakem jsou zejména aktuálně druhý Yohan Rossel (Citroën), který na Mikkelsena ztrácí 16 bodů, a třetí Gus Greensmith (Škoda Fabia RS Rally2). „Počítá se jen vítězství a já si pro něj půjdu,“ říká Greensmith, který na kolegu z týmu Toksport WRT Mikkelsena ztrácí 28 bodů. Matematicky by Rossel mohl Mikkelsena předstihnout, zatímco Greensmith by se v nejlepším případě mohl Norům vyrovnat: v Chile se jede o maximálně 28 bodů (za vítězství 25 a za nejrychlejší čas v power stage 3).

Boj o titul v subkategorii WRC2 Challenger je soubojem dvou jezdců značky Škoda: Kajetana Kajetanowicze z Polska, vítěze kategorie WRC2 na Safari rally v Keni, a finského mladíka Sami Pajariho, který zvítězil v kategorii WRC2 na své domácí soutěži. Do Chilské rally nastupují oba se stejným počtem bodů (93). Pajari však bodoval již na šesti soutěžích oproti čtyřem Kajetanowiczovým, což z „Kajta“ dělá favorita na korunu vyzyvatele kategorie WRC2.

Na druhou stranu Pajari určitě patří k favoritům na celkové vítězství v kategorii WRC2 v Chile. Totéž platí i o Švédovi Oliveru Solbergovi, který rovněž startuje s vozem Škoda Fabia RS Rally2 přihlášeným týmem Toksport WRT. Jednadvacetiletý syn bývalého FIA mistra světa v rally Pettera Solberga zvítězil ve Švédsku v kategorii WRC2 a v letošní sezoně dosáhl většího počtu nejrychlejších časů na rychlostních zkouškách než kterýkoli jiný jezdec této kategorie. Smůla ho však vyřadila z boje o titul. Do Concepciónu přijíždí na šestém místě celkové klasifikace.

Rally Chile Bio Bió, jak se soutěž oficiálně jmenuje, se skládá z 16 hladkých šotolinových rychlostních zkoušek o celkové délce 321,06 kilometru. Rally odstartuje ve čtvrtek (28. září) v 19:00 místního času ve městě Los Ángeles. V pátek bude potřeba zvládnout šest rychlostních zkoušek o celkové délce 112,86 kilometru. V sobotu je na programu nejdelší etapa rally se šesti rychlostními zkouškami o celkové délce 154,08 kilometru. Po dalších čtyřech měřených rychlostních zkouškách a 54,12 kilometru (1. října) je na 15:20 hodin naplánováno slavnostní vyhlášení vítězů.

Věděli jste, že… 

…Chilská rally byla jen jednou v minulosti součástí FIA Mistrovství světa v rally a vrací se po tříleté přestávce?

…v roce 2019 si budoucí mistři světa Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen dojeli s vozem Škoda Fabia Rally2 pro vítězství v kategorii WRC2 Pro?

…Chilská rally je letos jediným podnikem WRC v Jižní Americe?

Kategorie WRC2/jezdci (po deseti kolech) 

  1. Andreas Mikkelsen (N), Škoda, 108 bodů (z 5 rally)
  2. Yohan Rossel (F), Citroën, 92 bodů (z 5 rally)
  3. Gus Greensmith (GB), Škoda, 80 bodů (z 5 rally)
  4. Sami Pajari (FIN), Škoda, 71 bodů (z 6 rally)
  5. 5. Adrien Fourmaux (F), Ford, 67 bodů (z 6 rally)
  6. Oliver Solberg (SWE), Škoda, 64 bodů (z 6 rally)
  7. Kajetan Kajetanowicz (POL), Škoda, 63 bodů (ze 4 rally)

Zdroj: Škoda Auto