Volejbalista Hadrava před ME: Holky nás inspirovaly, naše síla je v bojovnosti

Velké změny jsou u zkušeného volejbalového reprezentanta. Po dvou letech odchází Jan Hadrava z polského týmu Jastrzebski Wegiel, poprvé si totiž zahraje v turecké lize, když se na přestupu domluvil s Galatasaray. Vrátil se také do reprezentace, kde ho čeká mistrovství Evropy. „Naše síla je hlavně v bojovnosti a v agresivitě. Nechci, abychom byli na hřišti jako studení čumáci. Inspirací pro nás můžou být holky, které se na šampionátu skvěle zvedly,“ prohlásil univerzál Jan Hadrava. Svěřenci Jiřího Nováka zahájí šampionát ve čtvrtek 31. srpna proti silnému Polsku, pak na ně čekají Dáni, Nizozemci, Černohorci a Makedonci.

Zažil podobnou sezonu, jako kdysi v italské Civitanově – byl spíše na střídačce, do hry se zapojoval v koncovkách setů. A to je pozice, která Hadravovi nevyhovuje. „V Jastrzebski podepsali francouzského univerzála, bylo by pravděpodobné, že by to vypadalo jako v letošním roce. A to jsem nechtěl připustit. Klub samozřejmě naléhal s tím, že bude využívat všechny hráči. Jenže tohle jsem slyšel také vloni, už mám nějaký věk a nechtěl jsem se na to spoléhat. Chci hrát,“ dodal jasně dlouhodobě jeden z nejlepších českých volejbalistů a domluvil se s tureckým klubem.

Stáli o mě. Vše je navíc koncipované tak, abych byl hlavním tahounem v útoku. Samozřejmě stoprocentní garanci nemáte,“ dodal Hadrava, který po zkušenostech z francouzské, polské a italské ligy odchází do jiné země. „Kvalita turecké ligy stoupá, přesouvá se tam hodně dobrých hráčů z Itálie, Polska a z jiných částí. Cílem je o boj o první čtyřku, což nebude lehké.“ Nyní má před sebou ale reprezentační mise – nejdříve na mistrovství Evropy a poté v kvalifikaci o olympijské hry. Hadrava si věří a český tým je na dobré úrovni.

Podívejte se na post univerzála, jaká je tam konkurence. Mladí kluci mají před sebou velkou budoucnost,“ říkal Hadrava o Marku Šotolovi a Patriku Indrovi. Do toho se těší na spolupráci s Donovanem Džavoronokem, kamarádem a pravidelným parťákem v rámci beachvolejbalu. Naposledy si spolu zahráli před čtyřmi lety na evropském šampionátu. „Může nabídnout spoustu věcí, které nám chyběly třeba v minulých turnajích. Má obrovské zkušenosti z italské ligy – kvalitní servis, útok a obranu, stabilitu na přihrávce,“ dodal Hadrava.

Český tým by se měl opírat podle něho zejména o bojovnost, dynamiku a agresivitu. Podobný přístup je patrný také u ženské reprezentace na ME. „Já doufám, že předvedeme také bojovný výkon. Hlavní je postup ze skupiny, to bude náš cíl a pak uvidíme, na koho narazíme. Budeme bojovat ale proti každému, i kdybychom hráli s Itálií,“ doplnil Hadrava, který už vyhlíží čtvrteční úvodní duel ve skupině proti Polsku. „Těším se na něj, ale první zápas nebude zcela směrodatný. Bylo by skvělé je porazit, ale náš zrak by se měl upínat k dalším týmům. Je to šampionát, kde jde o postup a klíčové bude porazit ostatní týmy ze skupiny.“

Foto: ČVS