Opel na Barum Rally

Koncem srpna se v okolí Zlína jela tradiční Barum Rally, jediná domácí automobilová soutěž započítávaná do FIA Mistrovství Evropy. Na startu se sešlo hned osm speciálů Opel Corsa Rally4, jejichž přední kola pohání spalovací motor o výkonu 156 kW/212 k, které nakonec zářily i ve finálových výsledcích.

Vítězství a stříbro v juniorském mistrovství Evropy

Mladý německý pilot Timo Schulz oslavil na Barumce své první vítězství v mistrovství Evropy juniorů v rally (JERC) a tento úspěch pro značku Opel umocnilo i druhé místo rakouského pilota Fabiana Zeiringera s Anelikou Letz se stejným vozem. Na Barum Rally zajeli Timo Schulz se spolujezdcem Michaelem Wenzelem nejrychlejší časy v devíti ze třinácti náročných rychlostních zkoušek. Zcela právem si Timo Schulz a Fabian Zeiringer odnesli i poháry za první a třetí místo absolutně ve třídě 2WD, tedy vozů s pohonem pouze jedné nápravy. „Byla to pro nás opravdová pohádková rallye,“ zářil Timo Schulz v cíli ve Zlíně. „Corsa Rally4 opět dokázala, jak skvělým soutěžním vozem je!“ Vítězstvím ve Zlíně se Schulz posunul na páté místo v celkovém pořadí JERC 2023.

Potěšitelné je, že Corsa Rally4 se postupně zabydluje i ve stájích českých soutěžních týmů – na Barumce startovaly s Corsami Rally4 hned tři české posádky a značku Opel hájily i tři starší speciály Opel ADAM R2.

Dravá jízda Colina McRae

Ve Zlíně samozřejmě nechyběla sympatická bulharská pilotka Ekaterina Stratieva, mnohonásobná účastnice Barum Rally, která v posledních letech usedá rovněž do Corsy Rally4. Ekaterina si v hodnocení „dámského poháru“ odnesla pohár ze celkově třetí příčku. O řádný rozruch se na Barumce postaral Max McRae, synovec legendárního rallyového šampiona Colina McRae, který se stále výrazněji prosazuje ve světě automobilových soutěží. Při sledování jeho dravého stylu mnozí fanoušci vzpomínají na jeho strýce Colina, který před šestnácti lety zahynul při letecké nehodě. Mladý Max McRae se s Corsou Rally 4 držel až do samého závěru Barum Rally na pódiovém umístění ve své třídě ERC4, až příliš dravý průjezd jednoho z horizontů na předposlední rychlostní zkoušce se ale podepsal na závěsu kola a sympatický pilot musel odstoupit. Celou událost můžete vidět zde: instagram.com/p/CwKor2Yt4dn

Finále juniorského mistrovství Evropy v rallye 2023 se uskuteční 7. a 8. října v Maďarsku, kde se jede rallye v okolí města Nyíregyháza.

Bohumil Brejžek
Foto: Opel