Volejbaloví Lvi mají jasný cíl, ke zlatu je má dovést nový argentinský trenér

Pražští Lvi loni dokráčeli až do finále volejbalové extraligy. Od historického titulu je dělily dva body v tiebreaku rozhodujícího pátého klání. I letos je jejich cílem boj o nejvyšší příčky. Do něj by je měl dovést nový argentinský kouč Juan Manuel Barrial. „Bude velmi přínosné, pokud budeme mít ve svém středu někoho, kdo je napojený na zahraničí. Tím se nám rozšíří možnosti a budeme mít přímé vztahy na další hráče. Zároveň získáme know-how od dalších zkušených lidí, což nás obohatí,“ vysvětlil letní změnu na trenérském postu prezident a hlavní mecenáš Lvů Tomáš Janeček, jenž se rozhodoval mezi čtyřmi kandidáty a zaujala ho Barrialova chuť „dát klubu všechno“ i to, že je pro něj volejbal „vášní“.

Kostra kádru zůstala pohromadě. Zásadnější změny se týkaly postů univerzála a blokaře. Na prvním by se měl stát jedničkou 28letý kanadský reprezentant Casey Schouten, který měl nabídky z Česka i Řecka, ovšem k jednání s ostatními mužstvy ani nedošlo. „Rozhodl můj celkový pohled na klub a jeho fungování. Líbilo se mi jeho týmové pojetí volejbalu. Navíc jsem znal osobně některé kluky. Praha je kosmopolitní město, mé partnerce nabízí daleko lepší možnosti pro nalezení práce. V Českých Budějovicích narážela na jazykovou bariéru,“ uvedl Schouten při zahájení přípravy. Po měsíčním trénování dodal: „V Praze jsme se zabydleli. Kabina mě přijala bez problémů. Jsem od přírody optimista, tlak si nepřipouštím. Od nové sezony očekávám vítězství. Co taky jiného.“

Blokaře Fynna McCarthyho a Valerije Toduu doplnil 26letý Čech Martin Tibitanzl. „V Ústí jsem hrál šest let a zapustil v něm kořeny. O přestupu jsem se radil s partnerkou. Nijak mi nebránila. Sama říkala, že by ráda změnila prostředí. Jde o šanci pro nás oba někam se posunout,“ líčil Tibitanzl, kterého překvapily některé tréninkové metody. „Především pojetí posilovny od kondičního trenéra Petra Růžičky. Používám teď svaly, které jsem předtím snad ani neměl,“ řekl se smíchem. Stejně tak pro něj byl nový nácvik obrany. „Učíme se několik systémů, se kterými jsem se ještě nesetkal. Postupně je vstřebáváme a jsme rozhodně na dobré cestě,“ zakončil borec, jenž chce do kabiny Lvů přinést další „nálož entuziasmu“.

První extraligové utkání sehrají Lvi 25. září od 17 hodin v Unyp areně. Soupeři jim budou volejbalisté Aero Odolena Voda. Také letos se mohou fanoušci těšit na doprovodný program včetně populárních patronů zápasu pocházejících ze sportovního, kulturního či byznys světa. Ti na závěr klání dekorují MVP na základě dat a výpočtů matematické aplikace SmartVolley. „Tento model se osvědčil. Loni pro nás bylo ctí uvítat olympioniky kalibru Lukáše Rohana, Petra Frydrycha nebo Elišky Březinové. Vážíme si toho, že svá jména spojili s naším klubem,“ poděkoval David Nejedlý, tiskový mluvčí Lvů.

Opravdovým svátkem bude pro příznivce Lvů CEV Cup. Los jim přál podobně jako třeba fotbalové Viktorii Plzeň. Jejich protivníky v osmifinále druhého nejprestižnějšího evropského poháru budou hráči z věhlasné SuperLegy You Energy Volley Piacenza. Italové si mohou dovolit skutečné světové hvězdy, ať jde o olympijského vítěze z Tokia Francouze Antoinea Brizarda, šampiona z Ria Brazilce Lucarelliho Souzu či vicemistra světa Kubánce Robertlandy Simóna. „Oproti loňsku ještě posílili. Přišel kubánský smečař Yoandy Leal, který hrál loni v Civitanově,“ připomněl kapitán Lvů Jakub Janouch. „Nebudeme mít co ztratit. Budou to pro nás velké dny. Na italské půdě se nehraje každý rok,“ zmínil kouzlo haly PalaBanca, která pojme 3700 (horkokrevných) diváků.

Juan Manuel Barrial

Tyto duely jsou však na programu až 8. listopadu (PalaBanca) a 15. listopadu (Unyp arena). Do té doby sehrají Lvi devět střetnutí v nejvyšší domácí soutěži. „Samozřejmě znám cíle, které určil prezident. Znovu postoupit do finále a pokusit se ho vyhrát,“ neskrýval Juan Manuel Barrial. V přípravě Lvi sehráli osm duelů s bilancí 4 výhry a 4 prohry, na turnaji ve francouzském Chaumont obsadili vynikající druhé místo. Přístup hráčů i jejich výkony si Barrial pochvaloval: „Věřím, že budeme hrát velmi dobrý volejbal,“ dodal odhodlaně 54letý expert.

Soupiska Lvů pro sezonu 2022/23 nahrávači:

Jakub Janouch (Česko), 32 let
Ivan Pliasetskyi (Ukrajina), 25 let

blokaři:

Valerii Todua (Ukrajina), 30 let
Fynn McCarthy (Kanada), 22 let
Martin Tibitanzl (Česko), 26 let

univerzálové:

Casey Schouten (Kanada), 28 let
David Kollátor (Česko), 19 let

smečaři:

Luke Smith (Austrálie), 32 let
Tomáš Kriško (Slovensko), 33 let
Daniel Čech (Česko), 25 let
Jan Vodička (Česko), 21 let

libera:

Milan Moník (Česko), 34 let
Matěj Šálek (Česko), 19 let

Zápasy Lvů v CEV Cupu

8. listopadu 17.00 Piacenza – Lvi (PalaBanca)
15. listopadu 17.00 Lvi – Piacenza (Unyp arena)

Domácí utkání Lvů v základní části extraligy (termíny i časy se mohou měnit)

15. září 17.00 Lvi – Odolena Voda
1. října 18.00 Lvi – České Budějovice
6. října 16.00 Lvi – Ostrava
16. října 16.00 Lvi – Zlín
22. října 18.00 Lvi – Benátky
6. listopadu 16.00 Lvi – Beskydy
21. listopadu 18.00 Lvi – Ústí nad Labem
11. prosince 15.30 Lvi – Příbram
14. ledna 18.00 Lvi – Kladno
28. ledna 18.00 Lvi – Karlovarsko
11. února 18.00 Lvi – Liberec
2. března 18.00 Lvi – Brno

Všechny zápasy se uskuteční v Unyp areně – Kovanecká 27, Praha 9 – Libeň.

Foto: Lvi Praha