Čeští jachtaři úspěli na Europa Cupu v Rakousku ve třídách ILCA

Od 9. do 11. září se na Attersee sešlo přesně 100 závodníků z 10 zemí, aby se utkali ve třech lodních třídách ILCA 7, ILCA 6 a ILCA 4. Že je jachting sport pro všechny věkové kategorie, dokazuje fakt, že účastníci byli věkového rozmezí 13 až 82 let.

Tento závod je českými závodníky oblíben a hojně navštěvován, mimo jiné také proto, že ve třídě ILCA 7 se započítává tak do Českého poháru. Letos jich v Rakousku startovalo ve všech třech třídách dohromady sedmnáct.

V juniorské třídě ILCA 4 zvítězila Linda Dokoupilová z Jachtklubu Brno před dvěma Ukrajinci Ivanem Antipinem a Semenem Sokolem. Dámskou olympijskou třídu ILCA 6 ovádla Rakušanka Eva-Maria Schimak před Ukrajinkou Semen Khashchyna a Klárou Himmelovou z YC Nechranice. Olympijskou třídu pro muže ILCA 7 vyhrál Viktor Teplý z Jachtklubu Brno, druhý byl Slovinec Liam Orel a třetí Ukrajinec Denys Saidukov.

V převážně deštivém počasí na jezeře foukal vítr téměř ze všech směrů, což ztěžovalo závodní komisi odjet regulérní rozjížďky. „První den se nic neodjelo, zato druhý den jsme byli osm hodin na vodě. Rozhodčím se nedařilo postavit trať, trvalo jim pět hodin, než jsme konečně odstartovali. Foukal proměnlivý nárazový vítr s poryvy až 20 uzlů. Rozjížďky se mi povedly, jedné jsem dojela druhá a jednu jsem vyhrála. Po dvou dnech jsem tedy vedla. Třetí ten hustě pršelo, přesto jsme šli na vodu a podařilo se odjet ještě jednu rozjížďku, která se mi moc nepovedla a klesla jsem na celkové třetí místo,“ popsala průběh závodu Klára Himmelová, kterou teď kromě dalšího Europa Cupu na Nechranicích a tréninku na Gardě a Sardinii před listopadovým mistrovstvím Evropy ve francouzském Hyeres čeká nástup na Vysokou školu zemědělskou v Praze na obor Ekonomika a management.

default

Odpoledne nastaly klasické špatné povětrnostní podmínky u Attersee, tedy proměnlivý vítr o síle až 20 uzlů v nárazech. Velmi zkušený místní závodní výbor využil této příležitosti k nastavení kurzu k zahájení prvních závodů. ILCA 6 a 7 měly dva náročné závody, zatímco ILCA 4 musel zrušit druhý závod, protože vítr výrazně ustoupil.

„Všechny rozjížďky, které jsme nakonec po dlouhém čekání odjeli, byly hodinové a za slušného větru. Byla zde slušná mezinárodní konkurence a početné startovní pole, vhledem k malému počtu rozjížděk se neškrtalo, a tak o celkovém pořadí rozhodovaly především vyrovnané výsledky v jednotlivých jízdách,“ hodnotil celkový vítěz ve třídě ILCA 7 Viktor Teplý, který byl vyhlášen také jako nejlepší v kategorii Masters (věková hranice se posunula z 35 na 30 let).

Celkové výsledky a fotogalerie: www.uycas.at