Zemřela legenda českého karate Jiří Hrabal

Dne 26. června nás ve věku 68 let opustila respektovaná legenda československého karate, Jiří Hrabal, 8.DAN. Jako předseda Českého svazu karate jsem s údivem sledoval, a nejen já, proměnu havířovského týmu pod vedením Jirky Hrabala, a rozhodl jsme se ho jmenovat do funkce národního trenéra pro sportovní zápas – kumite. Spolu s Ondrou Musilem dovedli Českou reprezentaci karate k výrazným úspěchům na mezinárodních turnajích a mistrovských soutěžích.

Byl geniálním trenérem, který uměl rychle zanalyzovat všechny soupeře, vysvětlit svým žákům jak jeho poznatky a zkušenosti zužitkovat ve prospěch vítězství Národního týmu.

Byl to bojovník s obrovským respektem všech závodníků, hlavně protivníků. Musím s velkou úctou říci, že jsem si Jirky hluboce vážil nejen pro jeho sportovní a trenérské úspěchy, ale i jako člověka, který byl dobře známý ve světě bojového umění, ale i vazbou na svoji rodinu, kterou miloval a ctil.

Jan Sochatzi

Své poslední zápasy úspěšně vybojoval již se smrtelnou nemocí v těle. Převálcoval všechny soupeře na Mistrovství světa Skif v roce 2019, kde získal zlatou medaili v kumite – zápas.

Mým záměrem a velkým přáním je, aby jeho památka dále žila a mladá generace díky takovým legendám, jakou byl Jirka Hrabal, věděla, že cesta za úspěchem ve sportu i v životě spočívá v trpělivosti, pokoře, poznání, vzájemném respektu, toleranci, nasazení a zápalu pro to, co děláme a co milujeme.

Jirka ve mně zanechal spoustu krásných vzpomínek, mnohdy neuvěřitelných momentů, nejen v karate, ale i v životě, o kterém on sám prohlásil, když „odcházel“, že byl spokojený.

Chtěl bych vyzvat dnešní funkcionáře Moravskoslezského kraje, činitele a patrioty města Havířova, aby iniciovali založení pravidelné soutěže v karate, která ponese jméno „Memoriál Jirky Hrabala“.

Jan Sochatzi, býv. předseda Českého svazu karate, 8.DAN