Badmintonistka Švábíková má sedmý titul z domácího mistrovství, poprvé se radoval Král

Ve Sportovní hale v Českých Budějovicích vyvrcholilo badmintonové Kawasaki mistrovství České republiky. Posedmé se z titulu radovala Tereza Švábíková, která nashromáždila takový počet titulů v pouhých 22 letech. Mezi muži v souboji bývalých tréninkových parťáků a kamarádů uspěl favorizovaný Jiří Král. V mužské čtyřhře se strhla parádní očekávaná bitva, ve které nakonec uspěl 49. pár světa Adam Mendrek s Ondřejem Králem. V ženském deblu zvítězily Petra Maixnerová s Luckou Krulovou, které překazily panování dvojice Lucie Krpatová, Kateřina Zuzáková. V poslední kategorii přišel zlatý double Terezy Švábíkové, která se s Vojtěchem Šelongem prokousala také k nejcennějšímu kovu v mixu.

Vyrovnanou úvodní sadu finále ženského singlu rozhodla koncovka, kterou zvládla lépe zkušenější Švábíková. To se ukázalo jako klíčový moment. Ve druhém dějství už Tallulah van Coppenolle hodně chybovala, obhájkyně titulu odskočila na 14:8 a vedení kontrolovala až do samotného závěru. Sedmý titul z dámského singlu je opravdu unikátní počin. „Turnaj byl jiný, protože jsem se soustředila také na mix, nohy už to trochu cítily. Znamená to pro mě hodně, že jsem to zvládla a dokázala holky porazit,“ popsala Švábíková.

Několikanásobná šampionka brala domácí mistrovství jako přípravu na kvalifikaci na olympijské hry v Paříži 2024. „V tomhle období jedeme spíše objem, proto jsem k turnaji přistoupila jako součást tréninku. Kvůli většímu počtu zápasů to bylo opravdu náročné,“ dodala česká badmintonistka, která se dlouhodobě připravuje v zahraniční. Hala v Českých Budějovicích se nemohla dočkat střetu hráčů, kteří ještě před nedávnem trénovali ve společné skupině. Nervózní první set dvou kamarádů vyzněl v koncovce lépe pro nasazenou jedničku Krále. Plzeňský hráč si trpělivě budoval náskok i od začátku druhé sady a už ho nepustil. Frenetické publikum domácího Jana Janoštíka k výhře nedovedlo. Po dvou druhých místech slavil český reprezentant Jiří Král, i za přítomnosti obou rodičů.

Konečně jsem se dočkal, už jsem byl potřetí ve finále, jsem rád, že to klaplo,“ dodal Jiří Král, který turnajem prošel bez ztráty setu. „Určitě to nebylo hladké, jednalo se opravdu o těžké zápasy. Skóre bylo až na to finále poměrně pohlídané. Musím říci, že jsem byl v tom utkání celkem nervózní.“ První set získal Král poměrem 23:21. „Zlato by bylo lepší, ale jsem moc rád, že jsem se doma probojoval do finále. V hale byla naprosto skvělá atmosféra,“ dodal Janoštík.

Finále, které přineslo asi nejkvalitnější badminton, nabídly dva páry, které jsou etablované i na světové scéně. Českokrumlovští Jaromír Janáček s Tomášem Švejdou působili po celý turnaj hodně uvolněně a tak se jim nad Mendrekem s Králem povedlo zvítězit v prvním setu. Ve druhém dějství se role otočili, Jihočeši neustále jen dotahovali a nakonec ztratili set 17:21. Také třetí dějství získal 49. nejlepší pár světa a získali tak zlatý hattrick. „Chtěl bych kluky vyzdvihnout, předvedli moc pěkný výkon,” uznal trojnásobný mistr republiky v deblu Mendrek.

Po loňské porážce naplánovaly dokonalou odvetu do Českých Budějovic Petra Maixnerová s Luckou Krulovou. V repríze šampionátu z roku 2023 porazily Katku Zuzákovou s Lucií Krpatovou 2:1 na sety. V závěrečné disciplíně získal zlatou medaili pár, který startoval na divokou kartu. Kvalita v něm ale byla velká. Vojtěch Šelong s Terezou Švábíkovou si na kurtu sedli herně i lidsky. Ve finále zdolali Víta Kulíška s Kateřinou Zuzákovou.