CEE Cup – prewiew skupin k zápasům

Skupina A: Fotbalisté sparťanské devatenáctky se na CEE Cupu střetnou v rámci utkání skupiny A s Besiktasem, Šachtarem Doněck a Dinamem Záhřeb.

Svěřenci Jana Kopáňka by do zápasů CEE Cupu měli vyrukovat s kádrem složeným z vicemistrů ligy v kategorii U19 a mistry soutěže sedmnáctek. Z loňského kádru A-dorostu nechybí například kanonýr Matyáš Kozák, který minulý ročník CEE Cupu vynechal kvůli zranění, a totéž platí také o playmakerovi Petru Pudhorockém. Z mladších hráčů by k největším hvězdám měl patřit ofenzivní univerzál Adam Karabec nebo stoper Martin Vitík, ač je oběma teprve šestnáct let.

Souboj Sparty s Besiktasem bude zároveň zahajovacím kláním celého turnaje. Celek z Istanbulu se loni dostal až do finále turnaje, a přestože se opory tehdejšího výběru už stihly posunout do A-týmu, nebude opět v jejich sestavě chybět celá řada reprezentantů. „Černé orly“ opět povede 41letý kouč Özan Köprülü, jenž sám vyrostl v mládežnických týmech Besiktase a dokonce si zahrál jedno ligové utkání za A-tým.

Zajímavou minulost mají také trenéři druhého soupeře Letenských. Andres Carrasco Carrillo po 12 let působil ve vyhlášené akademii La Masia, v níž vyrůstají fotbalisté klubu Barcelona FC, a během své bohaté trenérské kariéry vedl také například akademii Dinama Tbilisi nebo jako asistent Australana Tonyho Popovice ve Western Sydney Wanderers a tureckém Karabüksporu. Od loňského léta trénuje devatenáctku Šachtaru Doněck, která se kvůli pokračujícímu válečnému konfliktu v regionu Donbas připravuje na předměstí Kyjeva spolu s dalšími týmy od U14 po A-tým.

Známou osobností je také asistent Mychajlo Starosťjak, jenž v minulosti reprezentoval Ukrajinu a hrával v obraně Šachtaru i v Lize mistrů. V roce 2000 nechyběl ve dvou utkáních proti Spartě, za niž hrál například Tomáš Rosický. Šachtar bude v následujícím ročníku reprezentovat Ukrajinu v Youth League.

A do mládežnické Ligy mistrů nakoukne i třetí soupeř sparťanů – Dinamo Záhřeb. Přestože v chorvatské metropoli je velká snaha o zařazení mladých hráčů do dospělých týmů, ať se jedná o ligové áčko, nebo druholigové béčko, pořád můžeme očekávat, že do Prahy přijede velmi silný celek s mnoha reprezentanty. Kromě Chorvatů je na předběžné soupisce uveden také kapitán albánské devatenáctky Bernard Karrica či bosenský brankář Faris Krkalič.

Fanoušci v Česku se mohou těšit také například na ofenzivního záložníka Edina Julardžiju, jenž v minulé sezoně pravidelně nastupoval v základní sestavě Dinama v Youth League, kde Záhřeb vypadl až po penaltách ve čtvrtfinále s Chelsea. Útočník Dominik Rešetar má za sebou už devět ligových utkání za Inter Zaprešič. Dinamo tak můžeme směle zařadit mezi hlavní favority celého turnaje.

Zápasy skupiny A se hrají na 2×40 minut v tréninkovém centru Sparty na Strahově, a to vždy od 10:00 a 12:30. Vítěz skupiny postupuje přímo do finále, ostatní týmy budou hrát zápas o umístění. 

Skupina B: Slávistický A-dorost se v rámci CEE Cupu utká se silnými zahraničními soupeři. Skupinu B zahájí soubojem s tureckým Altinordu, druhý duel sehrají svěřenci Pavla Trávníka s brazilským Palmeiras, které ovládlo pražský turnaj loni. Poslední duel ve skupině odehrají sešívaní proti anglickému Burnley.

Slavia pro CEE Cup skládala kádr z mistrů ligy starších dorostů a vicemistrů mezi mladšími dorosty. Mezi opory nového A-dorostu by měli patřit například stoper František Matys, defenzivní univerzál Štěpán Starý, střední záložníci Tomáš Hájek s Lukášem Hroníkem nebo hrotový útočník Adam Toula.

Altinordu se na CEE Cup vrací po roční pauze. Turecká akademie z Izimiru si v posledních letech získala velmi dobré jméno díky úspěšné práci s vlastními odchovanci, které postupně zařazuje do druholigového A-týmu. Altinordu se stává žádaným účastníkem mládežnických turnajů a dvakrát se objevilo také v Youth League. V té si ze současného kádru nejvíce zahrál křídelník Altar Han Hidayetoglu.

O prestiži Palmeiras není třeba dlouze diskutovat. Gigant ze Sao Paula patří momentálně k nejlepším, nejpopulárnějším a nejhodnotnějším klubům v celé Americe. Jeho mládež vyrůstá ve velmi moderním tréninkovém centrech a tamní týmy získávají jednu trofej za druhou. Hvězdou turnaje má být především útočník Fabricio, který by měl nejen poutat velkou pozornost obránců Slavie, ale také přítomných skautů. Drobný útočník je nejen rychlý a šikovný s míčem, ale překvapivě často se dokáže prosazovat také hlavou.

Burnley se nachází v trochu jiné situaci než Brazilci. Místní akademie zažívá velký progres v posledních letech a momentálně už se připravuje na zařazení do první kategorie, tedy mezi anglickou elitu, jejíž týmy soutěží v mládežnických obdobách Premier League. Podobně jako Altinordu se celek z hrabství Lancashire vrací do Prahy po roční odmlce. Z týmu, který v roce 2017 došel až do finále, se momentálně nejvíce daří Dwightu McNeilovi. Anglický levonohý křídelník se mezitím prosadil do prvního týmu a dnes jej můžeme směle zařadit mezi hvězdy Premier League.

Utkání skupiny B se hrají na 2×40 minut na Stadionu Evžena Rošického, a to vždy od 15:15 a 17:30. Vítěz skupiny postupuje přímo do finále, ostatní týmy budou hrát zápas o umístění.