Český bowling na Světovém poháru v Austrálii prokázal příslušnost ke světové špičce

Sportovní bowling zažívá v Česku velký rozvoj a naši bowleři přivážejí medaile z evropských i světových soutěží. Mužská reprezentace zamířila na prestižní Světový pohár do Austrálie, aby poměřila síly se světovou bowlingovou elitou. I když Češi na cenný kov nakonec nedosáhli, nevedli si v průběhu turnaje vůbec špatně a sehrávali vítězné souboje s nejlepšími světovými hráči.

Lorenc – Macek – Talpa – Jelinek

Soutěžilo se v kategorii jednotlivců a čtyřčlenných týmů. Již v kvalifikaci jednotlivců se českým bowlerům dařilo. Marek Talpa zahrál perfect game, tedy maximální nához 300 bodů. Jaroslav Lorenc ve svojí kvalifikační skupině porazil aktuálně nejlepšího světového hráče, Australana Jasona Belmonteho v přímém souboji na jednu hru o 40 bodů a celou skupinu vyhrál. Skvěle zahrál také Jak Macek a spolu s Jaroslavem Lorencem postoupili mezi nejlepších 32 hráčů turnaje. V osmifinále oba naši hráči sehráli se svými soupeři vyrovnané hry, ale bohužel se ani jednomu z nich nepodařilo těsně postoupit.

V soutěži týmů se po celou dobu kvalifikace Češi drželi na postupových pozicích. Dokázali v souboji na dvě vítězné hry porazit hvězdný tým USA, složený z nejlepších profesionálních hráčů. Z vítězství se radovali i po soubojích se silnými týmy Švédska, Malajsie, Kanady nebo Německa. Kvalifikaci čeští bowleři zakončili na výborném čtvrtém místě. Ve čtvrtfinále Češi narazili na rozjetý tým Portorika a po prohře 0:3 do bojů o medaile nakonec nezasáhli.

Jan Macek

Celkovým vítězem turnaje se stal tým USA, když ve finále porazil Portoriko 3:1. Mezi jednotlivci zvítězil německý hráč Paul Purps, který v napínavém finále porazil domácí jedničku Jasona Belmonteho 2:1.

Prezident České bowlingové asociace Karel Vopička byl s vystoupením českých reprezentantů spokojen: „Všechny týmy toužily po medailích a úspěchu a nejinak to bylo u naší reprezentace, která chtěla navázat na letošní medailové úspěchy na Mistrovství Evropy, Mistrovství světa a na Světových hrách. Postup do čtvrtfinále v týmech, vítězství Jaroslava Lorence v základní skupině a dva postupy do TOP32, stejně jako zahraná třístovka Marka Talpy, zaslouží velkou gratulaci. Čeští bowleři sehráli rovnocenná utkání se všemi soupeři a dokázali porazit i tým USA sestavený ze superstar profesionální soutěže PBA. Naši hráči potvrdili, že se s českým bowlingem musí počítat nejen v evropském, ale i ve světovém měřítku.“

Výsledky turnaje: bfworldcup.tenpinresults/Male