Mistrovství Evropy olympijských tříd ILCA 6 a 7 skončilo s nadějí

Mistrovství Evropy olympijských tříd ILCA 6 a 7 se konalo minulý týden ve francouzském Hyeres. Na startu bylo více než 350 jachtařů z celého světa.

Podmínky a počasí naštěstí vyšly dobře až na finále, kdy jsme všichni čelili silným poryvům větru. Dostala jsme se do zlaté skupiny, která byla pro tento závod mým cílem. Bojovala jsem i o lepší výsledky, ale ne vše se podařilo podle představ. Celkově jsem ale s výsledkem spokojená,“ popsala Alessia Palanti, která závodí za YC CERE. Skončila ve třídě ILCA 6 na 48. místě (40. místo z Evropanek) ze 110 startujících. 23. místo v pořadí národů jí dává velkou šanci na kvalifikaci na olympiádu 2024.

Uzavřela jsem tuto sezonu a další mojí zastávkou bude soustředění v Cagliari, kam se začátkem nového roku stěhuji a začnu se připravovat na kvalifikaci na olympiádu ve Francii,“ nastínila své plány Alessia.

Klára Himmelová z YC Nechranice obsadila 81. místo. „Byl to pro mě smolný závod. Začala jsem dobře, v první rozjížďce jsem byla po první stoupačce na první bójce třetí, pak z toho bylo 15. místo. Zpočátku závodu jsem se držela v první polovině pole, což by znamenalo zlatou skupinu. Pak přišla pro mě nepochopitelná diskvalifikace za kolizi, která se stala před startem v době, kdy se ještě nezávodilo, a zlatá skupina mi tak o 12 bodů unikla. Další den jsem pak dostala ještě penaltu a další den se jednou převrátila… Takže výsledek není nic moc. Ale pozitivní je, že jsem schopná jezdit v polovině pole, je vidět jasný posun v mé výkonnosti, což je pro mě motivace do dalšího tréninku. Již 6. prosince odjíždím do Portugalska, kde budu celou zimu trénovat. A v březnu už je na programu mistrovství Evropy v Andoře,“ uvedla Klára.

Ve třídě ILCA 7 byl nejlepším z našich závodníků Ondřej Teplý z Jachtklubu Brno, který se probojoval do stříbrné skupiny a celkově obsadil 94. místo (70. místo v Evropě) ze 169 závodníků. „Byl to opravdu těžký závod. Hyeres na konci listopadu už není žádná nádhera. Měl jsem pár pozitivních rozjížděk, ale celkově se mi nepodařilo ukázat, na co už ve třídě ILCA 7 mám. V trénincích už jsem jinde, ale v závodě mi ještě chybí konzistence v rychlosti lodi zvlášť v těžkých situacích. V zimě bude potřeba strávit hodně hodin na vodě a konzistence přijde,“ věří Ondra, stejně jako tomu, že se mu konečně podaří prolomit smůlu a na příští olympiádě ho uvidíme.

Další dva naši závodníci bojovali v bronzové skupině. Jakubu Halouzkovi (MYK) se v ní podařilo jednu rozjížďku vyhrát a celkově skončil na druhém místě (to znamená 115. místo) a Mikuláš Vaszi (SK Štětí) skončil na 148. místě.

Více zde: 2022-senior.eurilca-europeans.org