Dacia se chystá na Rallye Dakar

V roce 2025 bude Dacia startovat na mistrovství světa v rallye a bude účastníkem Rallye Dakar jako výrobce v kategorii T1+. Tovární program Dacia bude po celou sezónu využívat vlastní technické znalosti a při vývoji vozů značky se bude opírat o britskou motoristickou a inženýrskou skupinu Prodrive.

Rallye Dakar bude pro značku Dacia testovacím polem a laboratoří nápadů. Bude to příležitost otestovat a vyzkoušet nová chytrá řešení "à la Dacia", pokud jde o venkovní funkce, ale také o volbu energie. Než se prototypy Dacia pustí do výzvy sezóny 2025, budou vyzkoušeny již v roce 2024 na marocké rallye (Rallye du Maroc).

Silné technické zázemí

Dacia se při realizaci tohoto zajímavého projektu opírá o schopnosti skupiny Renault a britské motoristické a inženýrské skupiny Prodrive, jejíž zkušenosti s vývojem prototypů pro rallye-raid jsou světově proslulé. Společnost Prodrive je již téměř 40 let jedním z hlavních hráčů v celosvětovém motorsportu a pomáhá značkám

vyhrávat četná mezinárodní mistrovství. Prodrive se účastní Rallye Dakar a Rallye-Raid od roku 2020, posledních tří dakarských rallye s vozy navrženými a řízenými vlastními týmy a v letech 2022 a 2023 dosáhl druhého místa v celkovém pořadí s jezdcem Sébastienem Loebem.

Špičkoví jezdci s Dacií

Od roku 2024, včetně testovacích fází, budou za značku Dacia oficiálně závodit devítinásobný francouzský mistr světa v rallye Sébastien Loeb a španělská jezdkyně rallye Cristina Gutiérrez Herrero.

Cristina Gutierrez Herrero se v roce 2017 stala první španělskou ženou v kategorii automobilů, která dokončila Rallye Dakar. Je jí pouhých 31 let a v letech 2017 až 2023 se zúčastnila už celkem sedmi dakarských rallye. Od roku 2012 je také mistryní Španělska v rallye v terénních vozech (kategorie žen).

Devětačtyřicetiletý Sébastien Loeb vyhrál v letech 2004 až 2012 devětkrát v řadě mistrovství světa v rallye. Je jedním z nejúspěšnějších jezdců v motoristickém sportu a často je považován za nejlepšího jezdce rallye všech dob. Dakaru se účastní od roku 2016, od roku 2021 se Rallye Dakar za volantem vozu Bahrain Raid Xtreme Hunter, který navrhl a provozuje britský tým Prodrive. Úspěšný příběh Sébastiena Loeba a Prodrive bude nyní pokračovat za volantem vozu Dacia.

Dacie na syntetické palivo

Prototyp Dacia bude jezdit na syntetické testovací palivo dodané společností Aramco, světovým lídrem v oblasti energetiky a chemického průmyslu. Syntetická paliva společnosti Aramco se vyrábějí kombinací obnovitelného vodíku a zachyceného CO2, což vede k výrobě nízkouhlíkového paliva kompatibilního s dnešními motory. Rallye Dakar je pro značku Dacia ideálním testovacím místem pro tuto technologii.

Bohumil Brejžek
Foto: Dacia