Peugeot na EcoRally Hustopeče

Na letošní hustopečskou ecoRally odjížděly posádky s vozy Peugeot optimisticky naladěny. Pět soutěžících vozů Peugeot je totiž z hlediska počtu pro značku rekord. Současně se na rozdíl od předcházející soutěže účastnily i obě favorizované dvojice – Kryštof a Nikola Hájkovi a Petr a Martina Vomáčkovi. Další tři posádky s vozy Peugeot byly buď z části nebo zcela tvořeny závodníky, pro něž byla AGROTEC Eco Rally Hustopeče premiérou, proto se u nich vzhledem k mimořádně silné konkurenci zkušených týmů nedalo předpokládat umístění na vrcholu žebříčku.

Zahřívací páteční etapa

V první etapě, která odstartovala v pátek 28. července z Hustopečí, okamžitě potvrdila svoji roli lídra posádka Kryštof a Nikola Hájkovi. S pro ně typickým nadšením, zarputilostí a dokonalou týmovou komunikací zajeli takřka bezchybnou etapu a „přenocovali“ na třetím místě. Petr a Martina Vomáčkovi dojeli na průběžném osmém místě. Manželé Opetovi s vozem Peugeot e-2008 dojeli osmnáctí, následováni dámskou posádkou Lucie Kudrnovská – Klára Kolomazníková. Tým generálního partnera TotalEnergies Roman Bernatík – David Spáčil zakončil první den na 23. místě.

Sobota znamenala smůlu pro Hájkovi

Druhá etapa, která se jela v sobotu přinesla Hájkovým, tedy průběžně nejlepší posádce s vozem Peugeot, velké zklamání. Krátce poté, co to dotáhli na druhou pozici, se dostali za pomalu jedoucí kombajn. Místo požadovaných 78 km/h tak byli nuceni jet rychlostí 30 km/h. V této takřka neřešitelné situaci zůstali uvězněni po několik kilometrů. Tuto ztrátu se jim už nepodařilo napravit a v celkovém hodnocení klesli na sedmé místo. „Sestup na sedmé místo byl pro nás velkým zklamáním. Ještě v sobotu v poledne jsme byli druzí, stříbro jsme měli doslova na dosah. Ovšem to je zkrátka ecoRally. Tím, že se jede v běžném provozu, je s takovými situacemi nutno počítat. Jeli jsme nejlíp, jak jsme mohli, ale někdy je to i o štěstí. Celkově se nám soutěž moc líbila a těšíme se na další, kterou si opět nenecháme ujít,“ uvedl Kryštof Hájek.


Ostatní posádky se posunuly vpřed

Naopak Petr a Martina Vomáčkovi se oproti prvnímu dni ve druhé etapě zlepšili a celkově dojeli na pátém místě. „EcoRally Hustopeče zaznamenala oproti loňskému roku obrovský posun. Pořadatelsky byla opravdu na top úrovni, stejně tak i z hlediska účastníků. K tomu ta krásná krajina a úžasné vinice. Termín konání však samotný průběh ecoRally trochu zkomplikoval. V tuto roční dobu je v okolí Hustopečí zvýšený provoz kombajnů, traktorů, ale i cyklistů. Je tedy třeba jet s maximální obezřetností a obrnit se trpělivostí. S naším výsledkem jsme spokojeni, a to zejména s ohledem na silnou konkurenci,“ řekl Petr Vomáčka.

Ve druhé etapě se výrazně zlepšila i posádka TotalEnergies Roman Bernatík – David Spáčil. Ze dna žebříčku během druhého dne stoupali výš a výš až na finální 16. příčku. Těsně za nimi, na 17. místě skončili manželé Opetovi, posádka Lucie Kudrnovská – Klára Kolomazníková pak na 20. místě.

Naši první ecorally jsme si rozhodně užili, i když pro nás bylo všechno nové, jak samotný elektromobil, tak i aplikace. Než jsme si stihli všechno potřebné osvojit, byly ostatní posádky daleko před námi, což je vzhledem k silné konkurenci a vysoké úrovni ecoRally pochopitelné. Překvapil mě elektrický Peugeot e-208. Řízení je příjemné, jízda svižná a zajímavá, vůz okamžitě reaguje a je naprosto tichý. Určitě bychom chtěli zkusit ještě nějakou další soutěž, kde budeme moci zúročit naše zkušenosti z Hustopečí,“ prohlásil Roman Bernatík ze společnosti TotalEnergies. 

Peugeot získal bronz v hodnocení výrobců

O něco lepších umístění dosáhly posádky s vozy Peugeot v hodnocení spotřeby. V rámci PHOENIX CONTACT poháru ve spotřebě v EcoRally se tři posádky s vozy Peugeot umístily v první desítce. Na stupně vítězů to však nestačilo, a tak je jediným pohárem, který si značka Peugeot z Hustopečí odváží, bronz v hodnocení výrobců.

Bohumil Brejžek
Foto: Peugeot