Šampionem Formule E 2023 je Jake Dennis. Jean-Ericovi Vergneovi patří páté místo. Tým DS Penske je také pátý

Poslední červencovou sobotu a neděli se v britské metropoli uskutečnila závěrečná dvě kola deváté sezóny mistrovství světa ABB FIA Formule E. Již třetí rok po sobě hostil londýnský okruh ExCel 22 jezdců ve startovním poli. Jedinečný okruh, který vede částečně pod střechou výstaviště, byl opět dějištěm mnoha dramat.

Sobotní divoký závod rozhodl. Novým mistrem světa elektrické formule E se stal britský pilot Jake Dennis z týmu Andretti. Původně dojel britský závodník do cíle na třetí pozici, nicméně poté vývoj šampionátu ovlivnila dodatečná penalizace. Druhý Antonio Felix da Costa dostal tříminutovou penalizaci za porušení technických pravidel a díky tomu se Dennis posunul ve výsledcích na druhé místo a už před nedělním finálovým závodem sezony byl jistým mistrem světa.

Sobotní londýnskou EPrix vyhrál Mitch Evans s továrním monopostem Jaguar. Novozélanďan byl ještě před závodem teoreticky ve hře o titul, Dennis ovšem svým druhým místem Evansovi naděje zmařil.


DS Penske bodovalo v neděli

Neúspěch v sobotním závodě si Stoffel Vandoorne vynahradil v neděli. Po úspěšné kvalifikaci měl díky startu z pátého místa na startovním roštu dobré šance. A belgický jezdec dokázal tuto příležitost maximálně využít. Ve velmi záludných podmínkách prokázal mistr světa z roku 2022 všechny své kvality i efektivitu elektrických monopostů DS Performance, když dojel na pěkném pátém místě.

Naproti tomu Jean-Eric Vergne se potýkal s nedostatečnou přilnavostí svého vozu, musel se vrátit do boxů kvůli výměně pneumatik a skončil až na 22. místě. Šampion z let 2018 a 2019 se přesto mohl utěšit slušným pátým místem v celkové klasifikaci jezdců. Francouzský jezdec si ze sezóny odnáší také vzpomínku na své skvělé vítězství v Indii.

„Závod je těžké komentovat,“ uvedl Eugenio Franzetti, ředitel DS Performance a pokračoval: „Nejprve start ovlivnil déšť, takže musel být několikrát odložen, a déšť pak také určil samotný průběh závodu. Jezdci si správně dávali pozor, aby příliš neriskovali, a tak se moc nepředjíždělo. Stoffel odstartoval z pátého místa a dojel pátý. Získal tak body, které jsme potřebovali, abychom si udrželi páté místo i v pořadí týmů. Co se týče Jean-Erica, ten měl problémy s pneumatikami a musel závod přerušit, aby je vyměnil, takže ztratil hodně míst. Jedno je jisté: v příštích měsících budeme tvrdě pracovat na tom, abychom v příští sezóně byli úspěšnější. Dnes večer zbývá jen pogratulovat vítězům, Jakeu Dennisovi v pořadí jezdců a týmu Envision Racing v pořadí týmů. Svůj úspěch si skutečně zaslouží.“

Po sezóně 2023 plné zvratů se nyní všechny oči upírají na rok 2024. První E-Prix desáté sezóny je naplánována na 13. ledna v Mexiku.

Bohumil Brejžek
Foto: DS Automobiles