Domácí squashová elita nastoupí v Praze. Chceme víc zahraničních turnajů, přejí si

Po dvou měsících budou opět v závodním režimu. Od středy se totiž uskuteční v pražském Sqauaschlubu Strahov turnaj Czech Pro Series 2, na kterém se sejde domácí elita nebo hráči z okolních zemí. Prestižní squashová akce dostala výjimku od Národní sportovní agentury a bude probíhat za přísných hygienických podmínek. „Bude to zajímavé a otevřené. Naši hráči dostanou možnost kvalitních zápasů, což byl důvod, proč jsme chtěli PSA turnaj uspořádat,“ prohlásil Tomáš Fořter, generální sekretář České squashové asociace, která je hlavním pořadatelem. Finále je na programu v pátek, turnaj bude kompletně streamovaný i s grafikou na youtube kanálu PSA.

Prvním nasazeným je Daniel Mekbib, trojnásobný domácí šampion. Kromě něho bude na turnaji v akci Jakub Solnický, Viktor Byrtus, Martin Švec, Ondřej Uherka a další čeští squashisté. Sestavu doplní hráči z Německa nebo nejlepší Rakušané. A také zahraniční squashisté pobývající v Praze. „Těším se hodně, dlouho jsem nehrál na turnaji, potřebuji už něco odehrát. Rád bych vyhrál a získal svůj další PSA titul,“ prohlásil Daniel Mekbib před Czech Pro Series 2, které na Strahově odstartuje ve středu.

Čeští squashisté řeší kvůli pandemii závažné problémy – nemohou se totiž přihlásit na dostatečný počet turnajů, který by potřebovali. Důvod? Žádné pro ně nejsou. Tedy – pro hráče z elitní top 50 je možností celkem ještě dost, města a organizátoři pro nejlepší světové sqaushisty jsou schopní vytvořit podmínky, aby mohla proběhnout „bublina“ a zajistit testování. „Jenže pro nás takové turnaje schází, protože nejsou peníze a prostředky na to je zorganizovat s veškerými aktuálními nutnostmi. Pro nás, kteří se pohybujeme od padesátého místa a výš, tak turnaje prostě nejsou,“ smutnil Mekbib, který je na 70. místě žebříčku PSA.

Většina závodních nebo profesionálních squashistů tak počítá pouze s akcemi, které se pořádají v jejich zemích nebo v těch okolních. A to je většinou vše. I proto Česká asociace squashe uskutečnila už druhý zahraniční PSA turnaj. „Uvědomujeme si, že schází středně velké turnaje. Rádi bychom zorganizovali ještě jedenu akci a uvažujeme o možnosti pro hráčky,“ doplnil Tomáš Fořter, hlavní pořadatel strahovského turnaje. Jenže u některých squashistů je situace lepší, protože se mohou zúčastnit více turnajů – například ve Francii nebo v Anglii.

Na žebříčku jsou v současné době zmražené body. Když se ale na nějakém turnaji dostanu do semifinále, získám je. Takže je šance, abych se posunul. Ale v některých státech mohou na více turnajů, já třeba tři měsíce nehrál, jinde měli pět akcí,“ popsal Mekbib, který se stejně jako další těší na akci v Praze. „Je skvělé se připravovat zase na zápasy. Já jdu do turnaje s dobrým pocitem, až na jednoho hráče jsem porazil všechny, co tam jsou. Je to čistě na mě, těším se,“ dodal Viktor Byrtus.