DS Automobiles stále bojuje o titul v mistrovství světa FIA Formule E

Na závodním okruhu Miguela E. Abeda v mexické Pueble se 19. a 20. června konalo osmé a deváté kolo mistrovství světa ABB FIA Formula E. A tentokrát poprvé za účasti diváků na tribunách. Návrat diváků na tribuny byl sice velmi vítaný, ale pro tým DS Techeetah a jeho dva jezdce, Antónia Félixe da Costu a Jeanu-Érica Vergneho, byla cesta do Mexika úspěšná jen částečně.

V prvním ze dvou víkendových závodů dopadli jezdci týmu DS Techeetah velmi rozdílně. António Félix da Costa získal po vítězství v Monaku další cenné body, když skončil na šestém místě, zatímco Jean-Éric Vergne měl smůlu. Sice bojoval o stupně vítězů, ale na výjezdu ze zóny určené pro útočné módy ho jeden ze soupeřů odtlačil do zdi.

Nedělní závod plný smůly

Přesně čtyřiadvacet hodin po osmém závodě sezóny se v neděli konalo deváté kolo mistrovství světa ABB FIA Formula E. Jean-Éric Vergne, který startoval ze čtvrtého místa, jasně usiloval o stupně vítězů. Nakonec se však po závodě zkomplikovaném velmi špatnou přilnavostí musel spokojit s osmým místem. „Auto se dnes řídilo velmi obtížně,” prohlásil Jean-Éric po dojezdu. „V polovině závodu se mi zničily zadní pneumatiky a hodně mi to klouzalo. Bylo náročné udržet auto na trati, i tak jsme ale dnes získali 4 body. Je jasné, že to není to, co jsem chtěl, ale je to lepší než nic. Pokud se na to podíváme pozitivně, žádný z našich přímých soupeřů v šampionátu nezískal moc bodů. V průběžném hodnocení jsem na desátém místě, ale šest závodů před koncem ztrácím na vedoucí pozici méně než jedno vítězství. Budeme však muset tvrdě pracovat na tom, abychom pochopili, proč jsme dnes nepředvedli plný výkon.

O to se bude snažit i António Félix da Costa, třetí v pořadí jezdců, jen 12 bodů za lídrem. Při druhém mexickém závodě si však nepřišel na své. „Byl to rušný víkend,“ oddechl si úřadující šampion. „Z Puebly však odjíždíme s důležitými body pro celý šampionát, kde jsem stále v top 3. První závod byl výborný, a i druhý začal celkem dobře. Startoval jsem ze zadních pozic, což se stává často, když se musíte kvalifikovat v první skupině. Ale měl jsem opravdu smůlu! Jeden pilot měl kontakt se zdí a srazil reklamní poutače. Jeden z nich se zasekl v přední části mého auta a velmi rychle stoupla teplota brzd. Při brzdění jsem už neměl žádnou rovnováhu a auto bylo velmi těžce ovladatelné. Je to něco neobvyklého, ale dnes se nám to stalo. Jako tým jsme se toho hodně naučili, což nás posílí v posledních šesti závodech roku.“

Rozhodne se v New Yorku?

Tým odjíždí z Mexika s několika body, které se mohou na konci sezóny ukázat jako neocenitelné,“ shrnul pozitivně ředitel DS Performance Thomas Chevaucher. „Celkový výsledek samozřejmě neodpovídá našim ambicím, a dokonce ani výkonu našeho vozu a jezdců. Z těchto náročných víkendů se však musíme poučit, abychom se vrátili silnější. A to je náš záměr! Hned v New Yorku uděláme vše pro to, abychom se dál posouvali kupředu v pořadí týmů, kde jsme získali tři body, a abychom potvrdili, že zůstáváme ve hře i v pořadí jezdců.“

Vzhledem k tomu, že zbývá ještě šest z patnácti závodů, slibuje mistrovství světa ABB FIA Formule E ještě spoustu překvapení. Po Jižní Americe tentokrát čeká na 100% elektrické monoposty Severní Amerika, kde se 10. a 11. července uskuteční dvojitý závod v ulicích New Yorku.

Bohumil Brejžek
Foto: DS Automobiles